Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > jordgubbsvivlar
          lotti
          Inlägg 24-02-2003, 09:45
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          24-02-2003
          Medlem nr: 809



          Hej!
          Förra sommaren fick vi inga jordgubbar p g a vivlar. Vet någon hur jag undviker detta problem? Och, kan mina plantor vara skadade, så att det inte blir något i år heller?

          Tack på förhand. Lotti
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 24-02-2003, 10:42
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Det beror på vilken vivel det är, är det jordgubbsvivel, den vuxna individen är ca 3mm lång och lägger sina ägg i blomknoppen och sårar eller biter av knoppen. Larvutvecklingen sker i knoppen. Mot denna kan man få viss effekt om man behandlar med en pyretroid strax före blomningen och då avbitna blomknoppar syns. Djuren övervintrar i marken som fullvuxna individer. Har man en gång fått dessa djur kan man behöva bekämpa varje år. Lyckas man inte bli av med dem eller minska antalet individer kan det vara bra att riva bort jordgubbsplantorna och odla något annat i ca. 3-4år innan man planterar dit nya jordgubbsplantor.

          Var det öronvivlar som attackerade plantorna förra året, de gnager på bladkanter(vuxna) och på rötter (larver). Ofta vissnar plantorna pga skadorna. Öronvivlar dyker ofta upp i för gamla jordgubbsfält på lättare jordar. Dessa är lite svårare att bli av med, man har lite olika alternativ: Kör med jordfräs upprepade gånger för att ta död på larverna, anlägg ett nytt jordgubbsland(med nya plantor) så långt bort från det gamla landet som möjligt. Eller behandla jordgubbslandet med nematoder som tar sig in i larven förgiftar den och dödar den. Biologisk bekämpning utförs på kvällen sommartid då marken har värmts upp, nematoderna fungerar inte så bra om det är kallt i marken + de gillar inte UV-ljus så man ska inte ha ut dem på dagen.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 01:12
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon