ja mina crypto tog 3 år på sig (i ett vanligt kar utan extra näring) innan dom sprider sig. Första månaden smälter halva.
Low tech (jordakvarium) om man vill ha det enkelt ger fin tillväxt, gör man fel får man dock mycket alger. Viktigt att plantera mycket i början, så här blev ett av mina efter att det var etablerat
akvarium005_orig_SE.jpg ( 68.88k )
Antal nedladdningar: 105Annars har man ett vanligt kar så man ger bra ljus (sylvania är bra) och sedan använd PMDD och flytande kolnäring. Vill man avancera det så har man ''riktigt'' Co2. Har dock inte själv haft det än. Bara mäsk och flytande.
Fördel med att odla ovan vatten är att dom får tillgång till Co2. Anubias, Hygrophila, Ludwiga, Crypto,
Hemianthus callitrichoides har jag odlat även i vanlig inomhus luft som funkat bra dock i öppna akvarium.