Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Mat för dagen under 10 kr ?, Går det idag
          Micke E
          Inlägg 10-12-2011, 09:09
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 109
          Medlem sedan:
          28-04-2009
          Medlem nr: 22 761



          Jag och en kompis har utmanat varandra om att det går om man under en månad får 400 kr/pers!
          Då skall det inte vara havregrynsgröt 3ggr/dag utan god mat!
          Han tänker till och med sätta julbordet innom den budgeten!!
          Jag är singel han har familj på 2 vuxna samt 2 tonårsdöttrar.
          Skall vi klara av det?
          Tänkte skriva dagbok om hur det går, ev skapa en hemsida med blogg.
          Kompisen är snål skåning ;) och har stenkoll på ekonomin, jag inte!
          Förra månaden handlade hans hustru mat för 4500:- Sedan han själv för ca 500.
          Han han lyckas med mat för familjen i en månad för 1600:-
          Jag ligger på ca 1500-2000:- månaden för mat och skall ner till 400:-


          Grundregler!
          1) Kryddor räknas inte, det du har, har du!
          2) Roadkills och det du kan plocka i naturen är gratis (Svampplockare, grattis)
          3) Inte samma mat två dagar i rad!
          4) Recept samt kostnad skall 'deklareras'
          5) utnyttjande av rea/extrapriser är tillåtet typ som bäst före datum!

          I slutänden har vi en eventuell fundering på bok eller framför allt hemsida.
          Detta för att kunna visa och lära ungdomar (samt andra) att man kan äta gott även om det är billigt!!!

          Hoppas på respons!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          *Stintan*
          Inlägg 12-12-2011, 08:22
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 22 484
          Medlem sedan:
          04-08-2005
          Medlem nr: 6 301



          Hur var det nu 400:-/vecka eller 400:-/månad? Ganska stor skillnad g.gif Du har skrivit olika!
          Sen skriver du 10:- om dagen. Jag får inte ihop det.

          Annars tycker jag detta är intressant. Det beror ju också lite på hur man planerar det hela samt att jag tycker det är fusk att man inte ska räkna med stapelvaror som kryddor och annat man redan har hemma. Har man levt så snålt ett tag så hamnar man i läget att i princip allt är slut i skåpen och då är det knepigt att hålla den snålt tilltagna budgeten när man behöver fylla på nästan allt.


          --------------------
          Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3
          Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
           
          Citera
          Micke E
          Inlägg 15-12-2011, 21:41
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 109
          Medlem sedan:
          28-04-2009
          Medlem nr: 22 761



          CITAT (*Stintan* @ 12-12-2011, 08:22) *
          Hur var det nu 400:-/vecka eller 400:-/månad? Ganska stor skillnad g.gif Du har skrivit olika!
          Sen skriver du 10:- om dagen. Jag får inte ihop det.

          Annars tycker jag detta är intressant. Det beror ju också lite på hur man planerar det hela samt att jag tycker det är fusk att man inte ska räkna med stapelvaror som kryddor och annat man redan har hemma. Har man levt så snålt ett tag så hamnar man i läget att i princip allt är slut i skåpen och då är det knepigt att hålla den snålt tilltagna budgeten när man behöver fylla på nästan allt.


          10 kr /dag!
          Ett mål är 10/dag. ca 400/månaden
          Ber om ursäkt för förvirringen!
          Stapelvaror räknades inte in! Förräns de inköptes!

          Har inte rapporterat som jag skulle men här kommer en liten veckorapport!
          Det har blivit mkt pasta&köttfärs "gegga" (köpte ett kg för ca 55 kr)
          Vart både soppa, pastasås, tacos m.m
          Men har 'Flummat' ut en gång, köpte en påse "Rod pölser" Röda korvar a 35kr, fan vad gott!!!!
          En kokt med bröd....
          Nästa tveksamma inköp är 12 fruckost ägg a 10.5 kr, samt att jag älskar 'Julknäcke'!!
          Har sagt till släkten att skall ni ge mig någon julklapp, köp ett paket Julknäcke!!
          Men hittade några kap!
          2 medvurstar för 25kr/ 250gr!
          600gr Greve ost 45kr
          1 Kg pasta 5 kr
          Det blir både fruckost samt middag!
          Köpt 1½L mjölk 10.50

          Kvällsmat/Fruckost
          Te/kaffe och ostmacka. Fungerar! Men saknar typ fralla eller limpa!
          Risgrynsgröten är jättebra fruckost, men jag får inte samma mättnadskänsla med ½l risgrynsgröt
          som jag får med en kopp kaffe och en knäckebrödsmacka!! Någon som vet varför?
          Är det 'tarmaktiviteten???
          Men nu efter en vecka så, Jo!

          Det går att äta gott för 10 kr/dag!

          MEN!!
          Man behöver planera! Göra upp en matsedel för en månad!
          Detta för att det inte skall bli en jakt på ören!

          Så jag ger upp, men med med viss mått av stolthet!!!
          Vad jag levt gott på i en vecka är detsamma som 'Dagens' kostar!!!!
          Så med det i åtanke, en matlåda är inte helt fel!

          Till min kompis!
          Ringer honom nu!

          Hehe!
          Mjölk, juice,, hustru,barn!!!
          Han har gjort mkt Thai mat..
          Kött är dyrt
          Chaminjoner 10 kr kg, 20 kr! för soppa samt annat
          Men har han påbörjat julmaten, prinskorv, skinka,lammfärs, sill, vitkål, grönkål?


          Mitt julbord består av:
          Skinka, revbensspjäll, med äppelmos, doppigryta????
          Julvört/kavring!
          Sillar!Prinskorv
          Vit jul? Nej! inte hos oss så spriten inkluderas inte!

          Sammanfattning!
          Jo det går att fixa det under en vecka!
          Men för att göra det under en längre period, då krävs stor inköp, frys, samt storkok!
          Så med andra ord det krävs en väldigt stor planering innan!


          Med det så tänker jag avsluta experimentet för denna gång.
          MEN Kompisen tänker fortsätta med experipentet!!
          Han tycker han ligger så bra till att han tänker fortsätta om han klarar hela månaden!
          Så, vi återkommer!!!
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden
          Micke E   Mat för dagen under 10 kr ?   10-12-2011, 09:09
          fvd   Det går om ni lagar all mat från början i storkok ...   10-12-2011, 10:33
          Micke E   Liten fråga på ålder :rolleyes: Jo visst, när jag...   10-12-2011, 14:01
          skånepåg   Istället för creme fraiche så har Lidl Kvarg som k...   10-12-2011, 14:36
          Micke E   Istället för creme fraiche så har Lidl Kvarg som k...   10-12-2011, 18:42
          skånepåg   Men smakar det lika gott? Sedan har jag 15 km till...   10-12-2011, 18:55
          Micke E   Istället för creme fraiche så har Lidl Kvarg som k...   10-12-2011, 20:29
          jaj-51   Det går inte om ni skal köpa maten i affärer. Men...   10-12-2011, 15:21
          Micke E   Det går inte om ni skall köpa maten i affärer. Me...   10-12-2011, 18:03
          Micke E   Det går inte om ni skal köpa maten i affärer. Men...   10-12-2011, 19:58
          Åsa, mälardalen zon 2   Linssoppa brukar inte kosta många kronor. Potatis ...   10-12-2011, 15:28
          Micke E   Linssoppa brukar inte kosta många kronor. Potatis ...   10-12-2011, 20:19
          josohl   Kul idé! Hoppas ni orkar rapportera om det el...   10-12-2011, 15:41
          Micke E   Kul idé! Hoppas ni orkar rapportera om det el...   10-12-2011, 18:19
          Överbölingen   Nog för att jag vill leva snålt men det är tusan s...   10-12-2011, 17:46
          skånepåg   Jo visst går det, jag har ätit för 100-150:- i vec...   10-12-2011, 18:18
          Micke E   Jo visst går det, jag har ätit för 100-150:- i vec...   10-12-2011, 18:36
          Micke E   Vart försvinner mina svar? Men mitt svar till ...   10-12-2011, 20:50
          ingrid fuxwall   Äter billigt och har varierande kost men är tveksa...   11-12-2011, 18:20
          Micke E   Äter billigt och har varierande kost men är tveksa...   24-12-2011, 08:34
          ingrid fuxwall   Fråga nr 1! Äter du tvättmedel? Svar 1) trolig...   24-12-2011, 23:25
          niggle   För ca 15 år sedan var våra 4 barn små och vi levd...   13-12-2011, 16:48
          skånepåg   Och olika bär fasst oftast dyrt men extra gott i h...   14-12-2011, 00:19
          niggle   Jag kom att tänka på ett program jag såg på TV för...   14-12-2011, 16:19
          Chamomille   Kul idé :) Och nog tror jag att det går. Ett pa...   14-12-2011, 17:53
          Överbölingen   Kloka resonemng. Det är en väldig skillnad på när ...   17-12-2011, 22:51
          Micke E   Efter att ha funderat, testat , konsulterat..... S...   24-12-2011, 09:16
          Meriona   ...... Jämför der med 60 kr för en 'Dagens...   24-12-2011, 19:52
          Wilmer   60 spänn för en dagens, var bor du? Här kommer man...   25-12-2011, 15:26
          *Stintan*   Några frågor och invändningar: Din intention var a...   24-12-2011, 15:13
          Micke E   Några frågor och invändningar: Din intention var a...   05-01-2012, 00:05
          Micke E   Några frågor och invändningar: Din intention var a...   05-01-2012, 00:30
          EKLO   Ambitionen är strålande tycker jag! Och Stinta...   24-12-2011, 16:08
          merlin68   Det går bra, tycker att 400kr per månad och person...   28-12-2011, 21:26
          Klint   Ska tillägga att vi odlar mycket i vår trädgård bå...   29-12-2011, 08:05
          merlin68   Ni tjänar säkert mycket på det +egen kunskap,jag l...   30-12-2011, 20:45
          Wilmer   När jag hade ruggigt dåligt med pengar var jag myc...   28-12-2011, 23:48
          Åsa, mälardalen zon 2   Mjölk är inte farligt att dricka i nån ålder om ma...   05-01-2012, 10:23
          KatteLatte   Jag tror på att det där kan gå, faktiskt!...   05-01-2012, 10:25
          *Stintan*   Hoppsan nej jag tror inte att du är varken åderför...   05-01-2012, 11:23
          VitaFingrar   Angående diskussionen om tacoskal och hur dyrt ell...   07-01-2012, 17:09
          merlin68   En jättegod och billig husmansinspirerad middag...   08-01-2012, 16:55
          skånepåg   Länge sen man läste här men på tal om Lidl, de har...   09-01-2012, 15:59
          merlin68   Här hemma följer vi principen: [/b]Fem äro bjudna...   15-01-2012, 22:42
          Avander   Kolla in studentkrubb.nu! Den sidan har insire...   17-03-2012, 12:25
          heinrich_stubel   Ja det går. Om du köper in sjuhelvetes stora förpa...   21-03-2012, 01:29


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 14:21
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon