CITAT (Jan Lindgren @ 01-01-2012, 18:16)

Hej!
Koppar är ett livsviktigt ämne för levande varelser. I våra svenska jordar är ofta kopparhalten för låg så man gödslar med koppar för att få vetttiga skördar. Man får inga förgiftningssymptom av koppar. Det räknas som ofarligt. Är man rädd för koppar så är vattenledningar ett problem. Det är därför man inte ska använda varmvatten ur ledningarna när man gör välling till småbarn. Det kan förorsaka diarréer.
Köper man sylt från någon medlem i syltakademin så är den kokt i koppargrytor. Sylten är förmodligen olämplig till spädbarn.
Fiskar kan vara känsliga för koppar. Mina tester med sebrafisk i vårt kranvatten förorsakade ryggradskrökningar på ca 90% av ynglen men då har vårt vatten en hög kopparhalt på grund av rören.
MVH
Jan Lindgren
Jag har då aldrig sett en koppargryta som inte är förtennad (heter det så?) är du säker på att grytorna som används inte är det? Det används väl koppargrytor för att koppar leder värme bättre än rostfritt och sylten därför snabbare kokar upp vilket är en fördel, inte för att det ska hamna koppar i sylten.