CITAT (Fenja @ 05-11-2004, 22:15)
När jag var i USA för många år sedan besökte vi en farm där man födde upp Charolaiskor. De drack öl och tvättades/masserades flera gånger per dag i öl (alkoholhalten var minimal - så behöver ingen jaga upp sig över det). Köttet kostade naturligtvis därefter, vi käkade T-bensstek i deras restaurang som är det jämförelselöst bästa kött jag någonsin ätit!!
Men köttdjursbesättningen jag "fuskade som skötare i" (saknar utbildning), i bergslagen där de föder upp Charolais-, Hereford- och Limousinkor på levererar också ett kalvkött som är fantastiskt! MUMS!!
Mvh
Fenja
Och ändå har dess kött ingenting att sätta emot köttet från kreaturen som strosat omkring på Pampas. Inte ens Kobe-köttet är bättre enligt mig.
Skall ni testa något fantastisk gott skall ni försöka få tag på Argentinskt "Hilton"-kött. Tyvärr kämpar den europeiska köttlobbyn för att det inte skall få importeras för mycket av det till Europa, men en och annan restaurang får tag på det.