Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Subtropiskt klimat/vintergröna växter.. fröer? Vart?
          Jensoqvist
          Inlägg 08-02-2012, 12:58
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 13
          Medlem sedan:
          18-02-2011
          Medlem nr: 39 334



          Hej!

          Var handlar man fröer för vintergröna växter om man har en vinterträdgård med subtropiskt klimat? smile.gif
          Har försökt leta på internet men hittar inte riktigt det jag letar efter. Finns det något speciellt namn på växter som INTE tappar sina blad på vintern? Klimatet här i innergården är suptropiskt och det är 20-30 grader på sommaren och 10-15 grader på vintern.

          Vad är skillnaden på perenner och fleråriga växter när jag söker på olika frö-hemsidor? Trodde det var samma sak? Hur vet jag om de frön jag köper är växter som behåller sina blad över vintern?

          /MVH Jens
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Jensoqvist
          Inlägg 08-02-2012, 13:39
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 13
          Medlem sedan:
          18-02-2011
          Medlem nr: 39 334



          Okej, vad irriterande att det inte framgår ifall de har kvar bladen på vintern eller ej. Om det är någon som har lite tips på klätterväxter/blommor som kan lämpa sig hos mig så säg till. Jag har kollat runt lite, men hittar ingen bra sida för växter som lämpar sig för detta klimat. Om det är någon som vet detta säg till, antar att jag får vända mig till utländska sidor?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 26-07-2025, 17:53
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon