vad menar du med att du får olika svar av alla?
svaren är ju entydiga. hundar ska ha kött!!! vad är ditt problem?
är det möjligen så, att du läser svaren som fan tolkar bibeln?
du envisas med att plocka ut vissa meningar ur sitt sammanhang hela tiden.
ja. hundar mår bra av alger. nej. dom kryper inte ner i havet efter det. dom fångar fisk och krabbdjur, så får dom i sig det.
det finns saker som vi av olika anledningar inte ger våra hundar, därför tillsätter vi mineraler och annat på konstgjord väg, på samma sätt som du gör det till dej själv.
vilda hundar och vargar äter allt. inklusive lavar, mossor, rötter m.m.
det gör att dom får i sig spårämnen och vitaminer vi mäniskor inte känner till.
tål dom det inte så dör dom. det är naturens sätt att ta bort dåliga individer, medans vi mäniskor låter våra djur byta kost och få mediciner så dom klarar sig. en vild hund äter även nötter och frukt, samt får i sig mycket spannmål från bytesdjur. som höns, råttor, katter, får, råddjur m.m.
dom är vana från födseln och därför tål dom sådant som tamhundar inte klarar. tex ko mjölk.
dom tar kalvar och så får dom i sig mjölk.
att tro att dom mjölkar själva, är att göra dej dummare än nödvändigt.
på samma sätt lever kräldjur och olika ödlor ett vidrigt liv i fångenskap, med hög dödlighet då det bara är riktiga proffs som kan hålla dessa djur, som måste ha rätt ljus, rätt värme rätt mat och en massa annat för att inte drabbas av bristsjukdomar, eller försvagat skelett.
samma med våra tamhundar. vilt äter dom ruttet kött, som med all säkerhet innehåller något som är viktigt för om , som vi inte känner till.
men vad är du hjälpt av att någon sitter och rabblar upp kemiska beteckningar på ämnen du inte känner till? det hjälper inte dej om du inte vill se det, eller inte känner till det.
men visst. vill du inte lyssna på andra än ditt eget resonemang så förstår jag inte vad som är ditt problem. skaffa en hund och gör den till vegetarian, den blir ialla fall inte så gammal.
du kan ju börja med den du redan har. eller?