Oj, spännande med någon som i dag inte vill ha kyl eller frys!
Faktum är att min frys är full men det finns ändå inget i... Konstigt, va! Vad jag vill säga med det är att när man står där med hela köksbordet fullt med kantareller, äpplena dråsar från trädet... vad i hela friden gör man?
Jo, jag har faktiskt konserverat äppelklyftor och kantareller (var för sig, så klart!) så de står nu i fina burkar i min matkällare. Helt underbart att gå dit ned, jag känner mig rätt rik då. Och så går det faktiskt fortare att skruva upp ett lock än att lägga svampar i blöt eller tina dem. OK, det är ju lite mer pyssel innan men det är det värt.
Idag är det min födelsedag så då åt vi gott kött med en kantarellsås gjord på kantareller jag och min son har plockar i skogen bakom oss. Det är faktisk rikedom, det!
Just ja, hittade en påse med vaxbönor i frysen också. Supergott!
Vilket får mig att tänka på att bönor är ju något att satsa på, det ger stor skörd!
--------------------
* ~~~ * Besök gärna min blogg bladsomblad.blogspot.com * ~~~ *
|