Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Så här gick det med frilandsfikonen i zon 3/4
          flaxss
          Inlägg 19-02-2012, 15:59
          Länk hit: #1


          Gäster






          hej hej

          Idag var jag tvungen att kolla hur det gått och lätta på vintertäckningen.

          Fikonet som jag planterade förra sommaren, första vintern med frigolit täckning mot regn och kyla det var helt inpackat utom vid husväggen. Ingen extra värme bara mätte upp och spikade ihop frigolit. Närheten till väggen är viktigt.



          Inga skador alls, och det kommer inte bli några skador heller längre fram OM det nu inte går under -10c igen. Fikon är ganska okänsliga mot vårens växlingar och stark sol med frost på nätterna. Utanför skyddet -20,4c innanför vet jag inte.

          Dom på odlingslotten (kallare läge blev neråt -21c lufttemp) har bara haft lite löv över sig plus snön. Dom verkar har frusit i topparna (verkar som dom har frusit mer denna vintern än förra då det var neråt -27c på lotten i luftemp). har inga bilder på dom då där är snö kvar och jag har inte tagit veck skyddet där helt och hållet.

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          RibesRubusVitis
          Inlägg 19-02-2012, 20:30
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 134
          Medlem sedan:
          15-12-2005
          Medlem nr: 6 842



          Tack,
          jag har nog tänkt ibland att sätta dem i jorden för gott. Men eftersom fikon gärna vill ha det trångt om rötterna för att ge frukt verkade det smart med stora hinkar. Sen blir det ju frostskydd genom nergrävning inför vintern.

          Bornholmsfikonet gav några små kart för två år sen, men de ramlade bort förra vintern som blev rätt kall för zon 1 (minus 16 som värst).

          Dräneringen är förstås inget vidare på vår koloni, fet lerjord och med de senaste dagarnas tö bildas stora pölar som ligger kvar länge. Kanske borde ställa hinkarna högt och skyffla upp en skräphög runt dem?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 02-02-2026, 11:18
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon