CITAT (mamamaggan @ 08-03-2012, 20:46)

499 kr gör att det i alla fall kostar 100 kr / måltid , 25 kr /portion , och så mycket kan vi inte lägga på mat . Vi lägger just nu c:a 5000 kr /månad på mat . Fast då är t ex tvättmedel , toapapper mm inräknat. I den där kassen är det " bara " mat.
Månadskostnaden med en kasse blir först c:a 3200 kr bara för middagen , så tillkommer frukost och lunch plus det övriga. Skulle tro att vårat matkonto skulle dra iväg till c:a 7500 kr om vi köpte matkasse.
Är det sedan bara en vegetarisk måltid per vecka så funkar det inte för oss. Förresten , vegetarisk mat för 37:50 / portion låter ännu dyrare än för den " vanliga " maten.
5000/månad är ju i såfall 1250:-/vecka för mat och dagligvaror.
Då borde ni ju inte förlora på att handla matkasse för 800:- för du kan väl inte handla toapapper och tvättmedel för över 450:- i veckan?!!?
Matkassen kostar ju 1600:-/månad och hade du haft det varje vecka så hade det kostat dig. 3200:- och då har du ju 1800:- över till toapapper och tvättmedel mm varje månad och ÄNDÅ har du inte överskridigt den matkostnad du har idag.
Men en skollunch får ju inte ens kosta en tia nuförtiden, men sedan är maten därefter. Så vill man pressa matpriserna under de knappa 40:- som en portion kostar i matkassarna, då betvivlar jag att man kan äta så allsidigt med kött,fågel och fisk varje vecka och ändå få bra mat och mycket ekologiska och färska varor.