CITAT (Motti @ 08-03-2012, 22:25)

Men Aqvakul !det står inget om politisk tillhörighet !många tjänar mycket pengar fast de är sossar eller vänster .Finns höginkomstagare även bland sossar och vänstern .Du vill gärna påstå att det är de borgeliga som utnytjar Ruth avdraget det stog inget om det i den statestiken du visade upp här från Agenda .Jag vill nog påstå att alla drar nytta av Ruth avdrag sosse som borgelig.
Aqva sa från början att det var mest höginkomsttagare som använder rut. Du frågade statistik på det och han gav dig just det.
Aqva påstod inte att det är mest brgerliga som utnyttjar rut. Han påstod att flest höginkomsttagare gjorde det. Och det är ju alldeles sant.
Sen sa Aqva att detta är alliansen reform och det är alldeles sant. Det är alliansen som infört rut och ingen annan.