CITAT (Huggorm @ 15-03-2012, 08:29)

Om jag kommer ihåg rätt från nyheterna igår så räknas man som fattig om en förälder och ett barn har en disponibel inkomst på mindre än 11600kr vilket var vad försörjningsstöd gav. Samtidigt pratades det om att fattiga barn i Sverige inte hade råd att äta varje dag. Jag vet inte riktigt hur det går ihop, för 11600kr räcker till mat också. Visserligen ingen gåslever och äkta kaviar, men en och annan brödlimpa kan man nog köpa.
...hyra, mat åt båda (extra viktigt med näringsrik sådan till växande barn), kläder och skor till sej själv och ett barn (som faktiskt inte kan gå i samma byxor och skor speciellt länge eftersom barn märkligt nog dessutom har den dåliga olaten att envisas växa.) Därtill kommer en del andra utgifter, både fasta och mer oförutsedda. Tror faktiskt att det kan vara ganska tufft att få vardagen att gå ihop på den summan, även om du verkar tycka att 11600 är en svindlande summa.
Det är märkligt att t.ex var sin cykel för att kunna trampa runt och utföra familjens ärenden verkar som rena lyxen i vissas ögon och får er att förneka att det finns fattiga barn som faktiskt far ganska illa i dagens Sverige.