Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Växthus fr Hobbyväxthus?
          KRT
          Inlägg 29-01-2012, 08:09
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3 001
          Medlem sedan:
          17-09-2009
          Medlem nr: 26 121



          Jag har tittat allvarligt på Bellis 82 från Hobbyväxthus. Jag gillar att sockel ingår, dubbeldörr, hyfsat antal ventialationsfönster etc. Har tidigare tittat på ett liknande från Skånska byggvaror, men det är ca 3000 dyrare för motsvarande och det får man ganska mycket inredning för smile.gif

          Nåja, är det någon som HAR ett Hobbyväxthus Bellis (eller någon annan modell från dem) och kan berätta något om hur det var att montera, hur hållfastheten är, hur det är att odla i osv? Hur isolerande är det, tänker ffa på vintern, men också hur varmt det blir på sommaren; en orsak till att jag vill ha kanalplast är att det ska hålla jämnare temperatur året runt.
          Några nackdelar som man ska fundera över innan man bestämmer sig?


          --------------------
          Ärvd trädgård i sydvästra Skåne (zon 1)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Minimika
          Inlägg 22-03-2012, 02:05
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 46
          Medlem sedan:
          11-05-2010
          Medlem nr: 30 078



          Hejsan!

          Jag kan absolut rekommendera Hobbyväxthus! Jag har två stycken, ett Bellis 82 och ett Cenia 50. Det större har nu klarat två norrländska vintrar med mycket snö. Har skottat av taken två gånger under vintern.
          Jag är mycket nöjd med bägge växthusen. Rejäla aluprofiler, bra takfotshöjd, bra med vädringsfönster, rediga instruktioner för montering. Ska jag klaga på nåt så är det att jag tycker dubbeldörrarna på Bellis är lite rappliga. Hjulen som rullar på glidskenan är kanske inte av högsta finess.

          Företaget har varit bra att ha att göra med. Båda mina växthus kom transportskadade vilket ju är frakbolagets fel. Jag ringde och gjorde skadeanmälan och fick nya grejer på några dagar utan krav på retur av skadat gods. Andra gången skickade dom ett helt nytt paket med alla långa detaljer trots att inte allt var skadat. Lite reservdelar är inte fel ;-))

          Lycka till!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 19:55
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon