Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Häcken har växt oss ur händerna..
          Miraku
          Inlägg 25-03-2012, 19:12
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 15
          Medlem sedan:
          25-03-2012
          Medlem nr: 75 698



          Vi flyttade till ett hus i somras där den förra ägaren inte haft så stort intresse för trädgården. Hela trädgården har en häck runt omkring sig (som jag tyvärr inte vet namnet på men det är den som syns bakom vinbärsbuskarna på bilden). Häcken har växt sig väldigt hög och grenarna är så tjocka att de nästan är som små träd på sina ställen.. Visst, vi vill ha en häck runt huset men inte så här! På baksidan kommer det aldrig in någon sol förutom precis mitt på dagen när solen står som högst.

          Det känns som ett alldeles för svårt jobb att klippa ner häcken och eftersom grenarna blivit så tjocka blir det nog inte så fint.. Går det att kapa ner hela häcken och sedan låta den växa upp på nytt? Det gör ingenting om det tar lite tid men innan jag sätte sågen i den vill jag veta lite hur den kommer reagera.

          Ett annat alternativ är ju att ta bort den helt och sätta en ny.. Men det enklaste vore ju att försöka få ordning på den som finns!
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  IMG_0274.JPG ( 444.34k ) Antal nedladdningar: 79
           
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Miraku
          Inlägg 27-03-2012, 16:33
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 15
          Medlem sedan:
          25-03-2012
          Medlem nr: 75 698



          Jag har tyvärr inte fler bilder på den med löv.. Nu är det ju bara grenar liksom =) Men den är väldigt fin så jag vill ju helst ha kvar den men i mycket mindre omfång! De andra inslagen av träd ska jag åtgärda snarast!

          Jag får kanske vänta tills den satt fart med grönska igen och sedan lägga upp fler bilder på nära håll!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 03:18
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon