Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Gunilla T:s trädgård på sajten!
          Katarina Odla.nu
          Inlägg 30-03-2012, 10:37
          Länk hit: #1


          Gäster






          Jag blev så fascinerad av Gunilla T:s fina mossträdgård att jag frågade om jag fick berätta om den på sajten. Det fick jag och nu ligger det ute!

          Tack Gunilla!

          Om ni vill läsa finns den här:

          En vacker trädgård av mossa och sten

          Trevlig helg!
          önskar Katarina


          Redigerat av Katarina Odla.nu: 30-03-2012, 10:39
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 10-04-2012, 03:50
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Bra uppslag att skriva om det, och roligt att du gjort det Gunilla!

          Nu får du bli forumets mossexpert... Jag har några frågor:

          - vad verkar viktigast för mossa att vilja etablera sig? Ph-värdet, skugga/fukt, porositet i jorden/underlaget eller annat? Mossa kan ju växa på berg, där vatten rinner. Å andra sidan kommer de snabbt på torv. Är detta för att torven håller porositeten eller för Ph-värdet eller fukten tror du?

          - det gamla receptet för att snabbt få mossa på stenar är ju att måla med filmjölk. En skröna eller funkar det?

          - i en gräsmatta, vilken/vilka av mossarterna är vanligast?

          - vad konkurrerar värst med mossa? Gräs verkar ju inte göra det, då vinner eller samexisterar de väl. Andra växter/markväxter man bör undvika om man ska få mossa att ta sig?


          --------------------
           
          Citera
          Gunilla T
          Inlägg 10-04-2012, 09:03
          Länk hit: #3


          Gäster






          CITAT (Cilla @ 10-04-2012, 04:50) *
          Bra uppslag att skriva om det, och roligt att du gjort det Gunilla!

          Nu får du bli forumets mossexpert... Jag har några frågor:

          - vad verkar viktigast för mossa att vilja etablera sig? Ph-värdet, skugga/fukt, porositet i jorden/underlaget eller annat? Mossa kan ju växa på berg, där vatten rinner. Å andra sidan kommer de snabbt på torv. Är detta för att torven håller porositeten eller för Ph-värdet eller fukten tror du?

          - det gamla receptet för att snabbt få mossa på stenar är ju att måla med filmjölk. En skröna eller funkar det?

          - i en gräsmatta, vilken/vilka av mossarterna är vanligast?

          - vad konkurrerar värst med mossa? Gräs verkar ju inte göra det, då vinner eller samexisterar de väl. Andra växter/markväxter man bör undvika om man ska få mossa att ta sig?


          Men kär nå´n Cilla, jag är sannerligen ingen mossexpert - krävs nog en halv? livstid för det gissar jag.

          Vad som är viktigast för mossan att etablera sig går inte att svara, precis som allt annat i naturen har olika mossor olika behov. Om vi tar torven t.ex. jag använder mig av torvblock i trädgården och där etablerar sig vissa sorter snabbt. Det är mossa som kräver lågt pH värde och magert underlag t.ex. den vanliga björnmossan och nickmossa. Just nu lyser torvblocken nästan magiskt röda genom nickmossans röda sporskaft.

          Olika miljöer ger upphov till olika mossor.

          Granskogen är skuggig och vindskyddad vilket ökar fuktigheten både i luft och mark. Där trivs många arter men i granskogen finns också många olika livsrum förutom mark - bark, grenar, stubbar, olika stadier av nerbrutet organiskt material, raviner och vattendrag. Det finns mossa för alla dessa miljöer, varje art väljer det som passar bäst. Vissa är mycket kräsna, andra kan växa lite överallt.

          Tallskogen är en helt annan miljö, där kommer solen och vinden in och marken kan vara väldigt näringfattig. Mossorna som växer där måste tåla torka. Tallarnas bark är kemiskt väldigt sur.

          Blockrik skogsterräng har sina speciella mossor och lavar, där växer olika mossor allt efter vädersträck och blockens lutning. En del mossor gynnas av höga block där snön inte ligger kvar så länge.

          Likaså har lövskogen sina mossor. Lövträdens bark har ett högre pH värde som gynnar en annan typ av mossa. Där stora löv hopar sig och ligger kvar länge t.ex. eklöv blir det nästan inga mossor på marken, gissar att det beror på uteblivet ljus.

          Alléer gynnar vissa mossor och lavar. En del gynnas av näringsrikt damm som virvlar upp från grusvägar och åkermark. Vid starkt trafikerade vägar försvinner mossorna pga luftföroreningarna. Skuggsidor av träden gynnar vissa mossor.

          Det öppna landskapet med inslag av stenblock växer mossor och lavar som gynnas av näringsrikt damm. Samspelet i naturen är fantastiskt! På större block i öppet landskap sätter sig ofta fåglar på spaning. Deras spillning ger en växtplats för lavar som gynnas av kväve.

          Bäcken med sitt rinnande och syrerika vatten gynnar andra typer av mossor än det stillastående vattnet i mossor och kärr.

          En del mossor gynnas av kalk så receptet att kalka gräsmattan mot mossa är kanske inte så klokt

          Det fungerar nog med filmjölk på krukor och tråg, underlaget blir surare vilket snabbar på etableringen.

          Mossan i gräsmattan tror jag, inte helt säker, är väggmossa och/eller husmossa, båda tillhör våra vanligaste mossor.

          Vad eller vilka växter som konkurrerar med mossan kan jag inte svara på. Förmodligen är det så - igen - att vissa mossor får fördelar t.ex. av ormbunkars skuggande blad medan andra inte överlever i den miljön.

          En del av dessa uppgifter har jag hämtat ur min lilla mossbok.

          Som alltid är det slående vilket samspel det är i vår natur.
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden
          Katarina Odla.nu   Gunilla T:s trädgård på sajten!   30-03-2012, 10:37
          mamamaggan   Underbar trädgård ! Tack Gunilla för att vi ...   30-03-2012, 16:36
          Myosotis   :000:   31-03-2012, 07:42
          Gunilla T   :thanks: mamamaggan och Myo! Nu blev det vis...   31-03-2012, 09:58
          Peztis   Ja vad hände! Visste att det skulle komma vitt...   31-03-2012, 10:57
          jegi   Mycket fint, Gunilla! Vad är det för mossa på ...   31-03-2012, 12:19
          Gunilla T   Tack Peztis och Jegi :D Mossan på bilden är blå...   31-03-2012, 12:49
          Cacki   Nämen dra på trissor vilken härlig mossträdgård du...   31-03-2012, 14:12
          Gunilla T   Nämen dra på trissor vilken härlig mossträdgård du...   31-03-2012, 17:49
          Cacki   Såklart du kan Cacki! Har du något mörkt och t...   31-03-2012, 21:52
          Helen i Piteå Zon 5   Vad roligt att Gunillas mossträdgård uppmärksammas...   01-04-2012, 23:20
          mojan   Fin! :wub:   02-04-2012, 18:22
          CillaM   Du har skapat med naturen ett underbart ställe för...   02-04-2012, 19:04
          Gunilla T   Tack skall ni ha :D det är faktiskt inte så märkv...   03-04-2012, 10:20
          officinalis   Mysigt! Lova att uppdatera sen när det är lumm...   03-04-2012, 18:03
          smuleborg   Jag har följt Gunilla T:s trädgårdsbilder under et...   03-04-2012, 20:20
          Cilla   Härliga svar, tack! Jag har förvånats över at...   10-04-2012, 20:17


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 05:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon