Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Förslag på snabbväxande häckväxt?, Alla förslag välkomna!
          Aleksandra
          Inlägg 04-04-2012, 11:16
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 43
          Medlem sedan:
          01-09-2011
          Medlem nr: 73 963



          Hej! Jag har en trädgård som till stor del gränsar ut mot åkrar, detta medför att det såklart blir väldigt blåsigt ibland. Det jag undrar nu är om någon har något förslag på någon slags häckväxt som kunde fungera som vindskydd och göra klimatet i trädgården lite varmare och lite mindre blåsigt?

          Helst ska häcken vara billig (då det är stor yta), snabbväxande och trivas i lite blåst och lerig jord. Annars har jag inga krav alls. Den behöver varken blomma eller vara jättetjusig på något sätt (även om det skulle inte skada). Bor i zon 4, på gränsen mot 3.

          Tack på förhand för svar! biggrin.gif

          Mvh Aleksandra
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Shabbadang
          Inlägg 20-04-2012, 22:56
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 237
          Medlem sedan:
          04-07-2010
          Medlem nr: 31 771



          De flesta buskar kan köpas som häckplantor (småplantor) om man lägger en beställning tidigt. Då är ju möjligheterna obegränsade. Bor man i ett odlingslandskap tycker jag slån kan vara ett trevligt alternativ som smälter in bra och ger mycket bra skydd och mat åt fåglar, samt en överdådig, om än kort, blomning.

          Häggmispel - då gissar jag att du vill ha en upprättväxande sort, välj då spicata eller alnifolia, den sistnämnda blir lägre.

          Syren är ju också ett alternativ om man har gott om plats, vilket du verkar ha. Det är dock lite trög i början om man inte väljer den ungerska varianten, eller för den delen hängsyren, som blir lagom (3 m) hög utan beskärning.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 30-07-2025, 17:51
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon