Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > I nredningsidéer till balkong?, Tips på siter och bilder
          batski
          Inlägg 17-04-2012, 16:08
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 427
          Medlem sedan:
          14-09-2010
          Medlem nr: 33 889



          När jag hade flyttat i våras kändes det lite för sent för att satsa ordentligt på att inreda balkongen, men i år vill jag gärna göra det.

          Balkongen är inte jättestor (234 x114cm) men den känns liten mest för att den inte är så ljus. Det är tak över och det är bara sol där mellan soluppgång och typ kl 11, men nog ska det gå att odla lite där. Har tänkt ha både blommande växter och även lite kryddor. Men vill gärna ha lite inspiration och vill gärna ha tips på siter eller trådar med bilder på fina balkonger.

          Rubriken är lite knasigt stavad, men jag råkade trycka på enter innan jag var klar tongue.gif Störigt att det inte går att redigera rubriken..

          Redigerat av batski: 17-04-2012, 16:12
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          KRT
          Inlägg 21-04-2012, 13:50
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 001
          Medlem sedan:
          17-09-2009
          Medlem nr: 26 121



          När vi bodde i lägenhet hade vi ungefär samma förutsättningar - balkong mot öster med tak och väggar så det var verkligen bara sol på förmiddagarna, resten av tiden låg den i skugga.....

          På den skuggigaste sidan hade jag en murgröna som klättrade, på den soligare kortsidan en clematis (kommer inte ihåg vilken). Odla gjorde jag i balkonglådor på räcket, där jag hade turen att kunna hänga lådor på utsidan så jag fick någon timme sol extra smile.gif De flesta sommarblommor klarade balkonglådorna, och fuchsior trivdes faktiskt jättebra på hela balkongen. Jag hade också en ormbunke och en astilbe i kruka, för att få lite lummighet och de trivdes bra.

          Däremot försökte jag mig på "kryddor", typ timjan, rosmarin och salvia - och det gick inte alls. De tynade bara bort på balkongen, så det jag ville ha i kryddväg odlade jag i köksfönstret, som hade sol från lunch tills den gick ner och blev ganska varmt.


          --------------------
          Ärvd trädgård i sydvästra Skåne (zon 1)
           
          Citera
          batski
          Inlägg 21-04-2012, 14:22
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 1 427
          Medlem sedan:
          14-09-2010
          Medlem nr: 33 889



          Ja timjan, rosmarin och salvia kräver ju mycket sol. Det är en hel del kryddväxter som jag redan uteslutat av just den anledningen. Tänker ändå prova både koriander och sötbasilika där det är som mest soligt bara för att jag är storkonsument av koriander och älskar sötbasilika, men jag inser att det finns en risk att det inte kommer att bli så lyckat.

          Tanken är att jag ska hänga upp två långa balkonglådor på väggen på den kortsidan där det är mest sol. Under dessa på golvet en till låda där jag kan odla mitsuba som ju trivs i skuggan.

          På framsidan (också på utsidan) tänker jag ha långa lådor med slingerkrasse som jag hoppas ska utvecklas till en frodig liten "djungel" och hänga ner en bit.

          I hörnan längst in där det är ok med sol funderar jag på att ha en stor kruka med bergsbambu 'Bimbo' som ju inte blir så stor. Men det beror på om den även växer på bredden eller mest på höjden. Men tanke på att jag inte har så gott om plats vill jag ha en växt där som inte breder ut sig. Att jag kom att tänka på bambu beror på att jag gärna vill ha en asiatisk feel på balkongen.

          Framför bambun kan jag ha en låg och bred kruka med gräslök, som ju inte är så solkrävande och får rätt fina blommor.

          Hade även velat ha ätliga tagetes och maskrosor, men vet inte riktigt var. Maskrosorna kanske jag kan plantera bland mitsubaplantorna.

          Sen hade det varit fint att även ha lite stensöta och mossa nånstans. Klöver hade också varit kul att ha nånstans. Kanske bland koriandern?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-09-2025, 07:54
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon