Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Byta ut björkarna men till vad?
          LaPaloma
          Inlägg 28-04-2012, 08:01
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 181
          Medlem sedan:
          23-04-2008
          Medlem nr: 15 526



          Våra björkar har börjat se sina bästa dagar eller rättare sagt vi har väl inte skött om dom så väl. De är fulla av "skatbon" och ser väldigt vingklippta ut.

          Vi har funderingar på att byta ut dessa björkar men vill ha något annat istället. Kanske mindre träd på rad eller några större buskar.

          Önskemål:
          - Tåla saltvindar
          - Vindpinat läge
          - Stenig mark
          - Inte så höga
          - Gärna blommande
          - Tåla zon 5

          Finns det träd eller buskar som uppfyller dessa önskemål? Vi vill gärna att det ska bli lummigt och ombonat.

          Eller ni kanske har tips på hur jag annars kan göra?

          Bifogad fil  P4280001__800x600_.jpg ( 369.92k ) Antal nedladdningar: 55


          Redigerat av LaPaloma: 28-04-2012, 08:02
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 28-04-2012, 12:39
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Det ser ut att vara ett vindpinat ställe, som du beskriver. Det går men det går inte så snabbt att få upp nya träd på stället. Ett alternativ som har täthet och bara aningen högre höjd än det du har är oxlar. Blommar och får bär, uppfyller i övrigt dina önskemål.

          Björkarna har tidigare beskurits ganska regelbundet om än inte varje år. I mina ögon har de klarat det väl och de ser förhållandevis friska ut och som att de uppfyller sin funktion, som jag antar är avgränsning och vindlä. Björk blir aldrig de mest läande träden men dessa har helt klart också den funktionen.

          Kvastarna i trädet är i det närmaste naturliga inslag hos björk, särskilt i vissa områden. De är inte tecken på något fel.

          Om huvudsyftet är att lumma till emellan skulle jag nog gjort det på andra sätt än att byta ut raden mot en ny. Det går att sätta buskage en bit ifrån och emellan träden, det kanske går att förtäta med träd i området som är hitom träden i bild?


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 01:26
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon