CITAT (RibesRubusVitis @ 17-05-2012, 12:39)

Dessa sorter finns nu i ”vingården”:
Bianca (Egri csillagok 40)
Himrod
Léon Millot
Maréchal Foch
Muscat Hamburg (små sticklingar)
Nordica
Phönix
Rondo
Seyval Blanc
Sirius
Solaris
Vanessa
plus ett par okända sorter
De som vuxit kraftigast och nått slutlig höjd är Léon Millot och Maréchal Foch (båda rödvinsdruvor, helsyskon och ungefär hundraåriga hybrider från Alsace). De är väl beprövade och borde ge en liten skörd i år. Men jag misstänker att de röda lätt får påhälsning av fåglar i slutskedet om de inte nätas in. De är annars tänkta att blandas med Rondo.
Himrod och Vanessa är en grön resp. röd kärnfri dessertdruva. Nordica är en typisk, mycket köldhärdig staketdruva (labruscasmak, blåröd, hårda kärnor).
Stora klasar redan förra året gav vita Seyval Blanc, några få på vita Solaris, Bianca, Phönix och Sirius. På sikt blir det nog mest en blandning av dessa vita sorter.
Intressant. Vilken zon och vad för läge är det på trädgården? Har du haft problem med övervintring på några sorter?