Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Små påskliljor från grav och kruka., Vad göra när de blommat över? Kan man sätta i gräsmatta?
          Victoria
          Inlägg 19-05-2012, 17:46
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 270
          Medlem sedan:
          15-10-2003
          Medlem nr: 2 446



          Hej,

          Ja frågan är ju solklar! 😄 Jag sätter påskliljor variant mindre på mammas grav och i krukor vid entrén tidigt på våren. Nu när de blommat över är det dags att byta, men jag kan inte med att slänga dem. Förra året satte jag dem i en rabatt men de kom knappt upp innan de blommade, blev kanske 10 cm höga. Funderar på om jag satte dem för djupt? I krukan man köper sitter de ju till hälften i jord??!

          Hur som haver. Jag vill behålla dem och med tanke på att det blir 4 krukor om året så blir det ju så småningom rätt mycket att plantera ner i rabatter. Därför tänkte jag sätta dem någonstans i gräsmattan och utöka varje år. Frågan är pm de "orkar" bo i gräsmattan. Satte påsk och pingstliljor i gräsmattan för 6-7 år sedan och de orkar knappt upp och blir färre och skevare för var år trots att jag inte klipper förrän midsommar.

          Så kan de bo i gräsmattan och hur djupt ska jag sätta dem? Vad gör ni med liknande lökar om ni köpt i kruka på våren.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Bassam
          Inlägg 20-05-2012, 15:28
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 7 985
          Medlem sedan:
          04-10-2007
          Medlem nr: 12 723



          Hej

          Man kan inte lägga lökar mycket djup i marken, för att de använder mycket av sina näring före att vissa sig, så blir de mindre och ger mindre blommor nästa år.
          H.Bassam
           
          Citera
          HelénE
          Inlägg 20-05-2012, 16:05
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 926
          Medlem sedan:
          31-03-2003
          Medlem nr: 1 028



          CITAT (Bassam @ 20-05-2012, 16:28) *
          Hej

          Man kan inte lägga lökar mycket djup i marken, för att de använder mycket av sina näring före att vissa sig, så blir de mindre och ger mindre blommor nästa år.
          H.Bassam

          Jag brukar sätta dem så de ligger precis under jordytan, och mina tar sig jättebra.

          Men sen om man sätter dem i gräset så tror jag de tar stryk om man klipper dem med gräsklipparen direkt när de blommat ut, de behöver ha bladen kvar ett tag. Jag brukar sätta mina där jag har höggräs och sen låter jag bli att trimma av bladen första månaden efter de blommat ut.

          Helén


          --------------------
          Helén
          Zon 2, utanför Stockholm
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 20:32
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon