Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Automatbevattning i växthuset
          Peztis
          Inlägg 27-06-2012, 17:55
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 8 521
          Medlem sedan:
          18-01-2009
          Medlem nr: 20 608



          Borde väl ta och införskaffa lite automatbevattning till växthuset så man slipper vattna med slang varje dag!

          Jag har inte dragit ut någon slag dit men förberett lite för det, är dock inte färdig och vet inte när jag blir det heller.

          Funderar dock på droppslangar och andra varianter som finns på Plantagen. Har en några presentkort där som jag tänkte använda så därför blir ju urvalet begränsat till deras sortiment.

          Skulle det funka att skaffa en stor regntunna med pip och sätta en slang i denna? För att det ska bli lite självtryck borde den väl komma upp en bit - hur högt och hur ska man palla upp den? Lecablock?

          De har ju dessa bevattningsset, typ denna eller denna. Och så finns det ju en droppslang.

          Tänkte att om man ställer in regnvattentunnan och fyller den med vattenslang och sedan sätter på någon av de där bevattningssetten alt droppslang (med timer?), borde det inte funka?

          Känner att jag måste komma till skott med detta så att det är utprövat och fungerande till semestern om några veckor.


          --------------------


          * ~~~ * Besök gärna min blogg bladsomblad.blogspot.com * ~~~ *
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Krokfar
          Inlägg 06-07-2012, 13:30
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 7
          Medlem sedan:
          29-02-2008
          Medlem nr: 14 319



          Jag gjorde en egen automatisk bevattning till mitt växthus nu i år.
          En stor 250 liters tunna står utanför växthuset. I den har jag en flottörstyrd dränkpump som pumpar upp vatten till en 25 liters dunk som sitter uppe i taket innuti växthuset. I den finns en i sin tur flottör som är kopplad i serie med dränkpumpen vilket gör att pumpen stannar även fast pumpens flottör är påverkad. Från dunken i taket har jag dragit slangar med droppmunstycken. Har även ett par filter i systemet för att inte droppmunstyckerna ska sättas igen.
          Efter att ha ställt in droppmängden så tycker jag att det fungerar ypperligt. Man behöver inte vara skraj att allt är dött efter man varit borta ett par dygn. Ett annat plus är att växterna får varmt vatten.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 18-10-2025, 02:59
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon