Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vattenmängd/dygn till tomater
          sofiaq
          Inlägg 09-07-2012, 12:50
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 118
          Medlem sedan:
          03-02-2008
          Medlem nr: 13 883



          Hej,

          Jag har äntligen fått ett växthus, och håller nu på att lägga golvet. Sen kommer mina tomater att få flytta in därinne, och jag sitter och tittar på olika bevattningssystem.

          Hur mycket vatten bör man vattna en tomatplanta med/dygn? Är det bästa att sätta en timer så att den får kontinuerligt under dygnet, eller vattna endast under till exempel förmiddagen?

          Vänliga hälsningar,
          Sofia
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ally
          Inlägg 10-07-2012, 22:13
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 423
          Medlem sedan:
          29-03-2004
          Medlem nr: 3 099



          För mina tomater i markbädd, vattnar jag just nu en hel 10-liters kanna vartannat eller 3:e dag, beroende på vädret. Tanken är att vattnet ska gå djupt så att rötterna söker sig ner, och jag vattnar igen när ytan är torr.
          Förra året, för tomaterna i kruka (20-liter, varav 3-liter vattenreservoar) tror jag att jag vattnade mindre... kommer inte riktigt ihåg, och har inga i år än så länge.

          Det finns bevattningssystem med timer, min gissning är att det är inte bra att vattna dygnet runt, dvs ingen vatten sent på eftermiddag och natten.

          Jag har precis köpt en solcellsdriven system som då funkar bara på dagtid, sök på "irrigatia" på nätet :-)
           
          Citera
          sofiaq
          Inlägg 11-07-2012, 08:42
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 118
          Medlem sedan:
          03-02-2008
          Medlem nr: 13 883



          CITAT (Ally @ 10-07-2012, 23:13) *
          Jag har precis köpt en solcellsdriven system som då funkar bara på dagtid, sök på "irrigatia" på nätet :-)



          Hej,

          Vad intressant, jag satt faktiskt så sent som häromdagen och tittade på just det systemet, Ally. Hur länge har du haft det? Hur tycker du att det fungerar? Mycket intressant! Har du växthus också? Var har du fäst själva panelen?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 19:33
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon