Hej,

Grenskorv ser man på grenarna, det är som sagt bubbligt och barken spricker ofta lite i fjolårets ved. Brukar börja och synas i skottspetsarna, dvs i ung ved. Kika noga, det behöver inte synas i alla skottspetsar. Fota och skicka in här om du är osäker.
Bubbel på stammen är sällan skorv. Unga päronträd har ju slät bark på stam och grenar som andra träd, sedan uppstår lustiga mönster och inte sällan flagar det innan barken syns som den lite korkaktiga som man ser sedan.
Om båda träden är för stora att flytta (man kan flytta också stora träd men det är ett litet projekt) får man välja;
- Låta det ske och se träden mer eller mindre som ett. Kronorna kommer att gå samman och där kommer det bli färre blad, troligtvis ingen frukt mm. Stammarnas avstånd är bra för hängmatta sedan.
- Flytta ett av träden eller beskära det år för år så att det sakta men säkert blir helt assymetriskt och inte har några grenar åt det andra trädets håll. Fungerar om man inriktar beskärningen på det och under sensommaren varje år tar bort grenar.
- Följa utvecklingen med skorv och ta bort det träd som får grenskorv. Riskerna när de står så här nära är att, om det är olika sorter, den som är mer benägen att få skorv också sprider det till den som är mindre benägen. Kolla vilka sorter det är genom en sortbestämmare, pomolog, i höst.
Redigerat av Cilla: 20-07-2012, 08:59