Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Planteringshål för klätterrosor bland plattor/marksten, Hur stort/djupt planteringshål behövs för klätterrosor
          fredrikv
          Inlägg 13-08-2012, 20:45
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          27-07-2010
          Medlem nr: 32 503



          Hoppas dessa frågor hamnar i rätt forum. Det är ju både bygga och prydnad...

          Vi ska lägga betongplattor på terassen och vill göra spaljéer som ska sticka ut vinkelrätt från husets fasad. De blir ca 2 m långa med klättrande rosor. De ska fungera som avgränsare mellan olika delar av terassen och insynsskydd. Eftersom jag är helt nybörjare på den här typen av odling undrar jag:

          - Hur stora (breda och djupa) bör groparna vara för att rosorna ska kunna växa lätt och rätt?

          - Ska vi plantera på båda sidor av spaljén för att få båda sidorna av spaljén vackra? Eller kommer rosorna att slingra sig så att det blir lika vackert på båda sidor?

          - Vi ska sätta kansten runt hålet så inte rötterna ska leta sig in direkt under plattorna. Hur djupt ner behöver kantstenen gå för att inte rötter ska leta sig under plattorna och förstöra läggningen?

          - Vi är ganska exponerade för vind - hur skulle ni fästa spaljéerna så att de blir stadiga och inte svajar i vinden. Räcker det att sätta dem i jorden eller skulle ni ha någon slags jordankare, eller stag?

          Marken runt och under hålen är väldränerad (morän?) och/eller stenkross. (Huset är ganska nybyggdt och väldränerat...) Hålen fyller vi förstås med bra jord.

          /Fredrik
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2025, 05:46
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon