Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Varför vissnar potatisblasten?
          Huggorm
          Inlägg 23-08-2012, 20:41
          Länk hit: #1


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          Jag har en upphöjd odling liknande pallkragar fast gjord av gamla brädor. Däri har jag bland annat ett dussin stånd sparrispotatis, och dessa har nu blasten vissnat på. Det började i ena änden förra veckan, så då vattnade jag rejält. Men nu hade blasten vissnat hela raden ner, även om det är aningen mindre illa i slutet. Vad beror detta på, det är väll inte normalt? Är det torka ändå, trots att jag vattnat? Potatisen ser fin ut, om än inte så stor som jag hoppats på. Morötterna och ogräset i samma jord visar inga tecken alls på torkskador. Det har inte odlats potatis här på åratal, så det borde inte vara gammal sjukdom kvar i jorden heller. Någon som har några idéer?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          andersen
          Inlägg 24-08-2012, 18:12
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 4 132
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 51



          Jag tror att det är normalt dvs potatisen är klar, då vissnar blasten och vi är i den tiden av året.


          --------------------
          Problemet är inte de onda människorna
          utan de goda människornas tystnad. Martin Luther King.


          Oerhörda summor har lämnat välfärdssystemen genom de skattelättnader som nu genomförs och inte många opponerar sig. Gunilla T.

          Att inte cykla är att gå för långt.

          Redigerat av andersen: Idag, 45929 gånger.
           
          Citera
          Huggorm
          Inlägg 24-08-2012, 19:53
          Länk hit: #3


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          CITAT (EKLO @ 24-08-2012, 18:17) *
          Så roligt! Har du kollat om det hunnit bli nån brunröta eller klarade de sig från det?

          Att de är bättre mot mitten tyder på att det blivit för torrt i kanterna. Ett sätt att hjälpa till mot uttorkning är att odla dem i halm som legat ute hela vintern. Så här gör jag, och det har verkligen funkat (jag har också ganska torra land nämligen): Hämtar halm på hösten, låter det ligga ute under vintern så att det blir genomblött och börjar multna. På våren stoppar jag ned potäterna ngn decimeter i jorden och ovanpå lägger jag en knapp halvmeter blöt halm (det måste vara mkt för att potäterna inte ska riskera att nås av solljus o bli gröna). Blir jättebra, och hjälper dessutom mot skorv om man som jag har såna problem. Och så slipper man kupa.

          Ingen brunröta, de såg väldigt fina ut. Bara att tvätta av jorden och så rakt i grytan, jag har aldrig varit med om så lätthanterliga potatisar. Jag lämnade en del småttingar kvar men jag tror jag får gå ut och ta rätt på dem, är det bara att skölja av så är det ju värt besväret.

          Du har säkert rätt i att det blivit för torrt, sandjord i upphöjda bäddar är nog ingen höjdare. Jag är ju borta på veckorna också, och har i bästa fall vattnat någon gång på helgen. Men det är säkert varm jord i alla fall.

          En hel halvmeter, klarar de skicka upp blasten så långt? Annars tror jag säkert det är en bra idé, det skuggar ju jorden och hindrar avdunstning. Men räcker det inte med en decimeter?

          CITAT (andersen @ 24-08-2012, 19:12) *
          Jag tror att det är normalt dvs potatisen är klar, då vissnar blasten och vi är i den tiden av året.
          Är det inte väl tidigt för det, jag trodde de växte till frosten tog dem? Det var ju bara ett par veckor sedan de blommade.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 30-12-2025, 05:44
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon