Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vad är detta för barrträd?
          Huggorm
          Inlägg 27-08-2012, 12:12
          Länk hit: #1


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          Det står kvar såna här träd på flera platser här omkring, troligtvis planterade under första halvan av 1900-talet. Det är alltså någon ganska vanlig sort, härdig i zon 3, nu riktigt stora träd. Förökar sig rikligt, det finns mängder med fröplantor i alla storlekar upp till hundra meter runt om.

          Som synes på bilderna är barren längre, bredare och trubbigare än vanlig gran. De har två vita linjer på undersidan, och är kluvna i toppen. Dessutom sitter de inte spridda runt om skotten som vanlig gran, utan platt i en dimension.

          Jag har inga bilder på träden, men de har vanlig granform, blir stora och har som små slät bark med vertikala märken på, ungefär som unga alar. Som stora ser barken ut som ett mellanting mellan gran och ek.

          Vad kan det vara för något? Jag funderar på om det kan vara kustgran, abies grandis, men jag har egentligen ingen aning.
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  gran3.jpg ( 140.05k ) Antal nedladdningar: 83
          Bifogad fil  gran2.jpg ( 190.39k ) Antal nedladdningar: 117
          Bifogad fil  gran1.jpg ( 199.08k ) Antal nedladdningar: 50
           
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          malarmaster
          Inlägg 27-08-2012, 13:17
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 446
          Medlem sedan:
          26-02-2010
          Medlem nr: 28 186



          silvergran har barr lika dina bilder men å andra sidan det har kustgran också.två silverband på undersidan har de också bägge två men kustgranen har ett kännetecken som silvergran saknar,om du gnider barren skall det dofta apelsin.
          längden på barren hos silver skall ligga på 15-30 mm,hos kustgran längre.
          växtsättet på ett fullväxt exemplar avslöjar också skillnaden,kustgran mer julgran,silvergran mer tall med få grenar nertill men ett skatbo i toppen.
          barken hos kustgran fårad o mörkbrun,silver slät o silvergrå,flagnar på vuxna ex.
          detta är vad mina böcker ger,har sett bägge men det är några år sedan,själv har jag få barrväxter i trädgården,hela skogen är full så jag vill inte trängas med dem på tomten,här är det lövträd som gäller. ulf
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 00:40
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon