Jag håller med om att det ser ut som någon sorts oxbär. Men vad som är fel är ju jättesvårt att veta, det kan bero på en mängd olika faktorer. Men jag antar att ni inte har observerat någon ohyra eller svamp?
Är alla buskarna köpta från samma ställe samtidigt? Om inte kan det vara skillnad i kvalitet. Problemen började för 2 år sedan, hur har det utvecklat sig under den tiden? Har fler och fler buskar blivit dåliga? Har varje enskild buske blivit sämre? Vad har ni vidtagit för åtgärder så långt? Extra bevattning, gödsling, beskärning etc? Och har ni isf märkt nån förändring?
Har någonting hänt brevid häcken på de ställen där den blivit dålig? Gatuarbete, ogräsbekämpning etc? Vissa växter är känsliga för vägsalt eller hundurin t.ex. Kolla om grannarnas hundar har sina "kiss-ställen" precis där.
Det finns många mycket mer kunniga än jag här i forumet, men detta är vad jag har att bidra med. Hoppas ni får ordning på det.
--------------------
"Il faut cultiver notre jardin." Ur 'Candide' -- Voltaire
Zon 3
|