CITAT (Flemming @ 30-08-2012, 21:55)

Bromsok som kärvar har en defekt och det enda rätta är att byta,smörja kolvarna som sitter innanför gummitätningen är en högst temporär lösning.
Skivor byter man när dom är skeva p.g.a värme eller vid ren förslitning.
Ingick byte av bromsklossar ?
Nerslitna klossar kan fräsa ner den hårdaste skivan.
Har dom luftat bromssystemet ?
Att kunden själv skall förstå att även skivorna måste bytas är i mina öron lika med ett verkstadsbyte !
Reflekterar över att samtliga summor hamnar mellan 2500 och 3000,är det mellan tummen och pekfingret dom sätter priserna ?
Tycker ni skall byta verkstad innan ni blir panka av allt bytande...
Byta skivor kan man göra själv eller be någon kompis om hjälp,av med hjulet,lossa och lyft oket,skruva av skivan och därefter monterar man på grejorna igen.
Nya klossar kan man gott kosta på sig när man ändå är så nära dom gamla...
Det som jag ifrågasätter är att dom började med att byta skivor och när dom sedan äntligen bytte ok så är skivan förstörd igen efter ett års körning och man byter tydligen alltid i par även om det bara är den högra som är skadad.
Pratade med en bekant igår som mekat med bilar i 50 år och han trodde bergis att det är verkstadens egen mekaniker som orsakat skadan på hjulspindeln.