Jag har ingen erfarenhet av just den här typen av kaktus. Men det verkar som att du borde separera dessa "tvillingar" och ge dem var sin kruka. Det ser ut som att de växer helt parallelt, och är lika stora, alltså den ena är inte något sidoskott av den andra.
Du får ta på dig arbetshandskarna, ta upp rotklumpen och *väldigt försiktigt* försöka att separera de två rotsystemen från varandra. Då får du vå likadana plantor som du planterar i separata krukor, rakt i så fall. Kan vara riskabelt. Det kan hända att du skadar båda rotsystemen så att båda blir lidande. Ett säkrare alternativ är att offra den ena halvan, helt enkelt skära bort den, utan att röra rötterna. Då kan du plantera om den kvarvarande kaktusen rakt i samma kruka.
Vad man kan göra med den som blivit bortskuren..... kanske plantera om den också utan rötter. De växer kanske ut så småningom om man behandlar plantan rätt. Vem vet?
Men vänta svar från andra som har mer erfarenhet av kaktusar. Jag kanske har fel.
--------------------
/// Ritva, med en trädgård i zon 5 i Sverige samt en i subtropiska Västafrika. Och mitt kostval är vegg.
|