Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rostips tack!
          FruTrädgårdstomt...
          Inlägg 04-09-2012, 09:57
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 486
          Medlem sedan:
          14-08-2011
          Medlem nr: 71 323



          Jag håller på att anlägga en berså yahoo.gif ; ett gammaldags koncept fast i lite modernare tappning, tänkte jag mig.

          Klassiska syrénbersåer är jättehärliga -- en stund på våren. Sen blir det mest mörkt och fuktigt inuti. Jag tänkte blanda olika buskar, så att det alltid finns något som blommar och doftar.
          För dofta måste det.

          Platsen är under en stor hästkastanj, delvis öppet (ännu så länge) för nord och ostvindar på ett gammalt grönsaksland, senare "kompost". Jorden är alltså kompostmull överst, ett tjockt matjordslager och nästan ren sand underst. Zon 3.

          Jag har några buskar redan och och en 'Hansaland' som står fel nu som jag tänkte prova i bersån.
          Jag har också en 'Louise Bugnet' som inte passar där den står nu, men jag är inte säker på att jag vill ha den i bersån heller.
          Jag skulle egentligen vilja ha åtminstone en syrén men tänker att det ökar på rotkonkurrensen ytterligare.

          Men jag skulle behöva lite idéer på rosor som skulle kunna funka; de måste tåla rotkonkurrens och kalla vindar, så inga kinkfröknar här smile.gif Jag är beredd att stödvattna i evinnerliga tider dock.
          Rosorna ska vara buskiga och bli cirka 150-200 cm höga och helst klara sig utan stöd. Men det viktigaste är att de blommar kontinuerligt eller remonterar och att de luktar gott.
          Färgen: rosalila/syrénlila, orange, gult och tomterött går fet bort.

          Mörkt purpurlila går bra däremot, liksom alla nyanser av vitt, grädde och rosa.

          Själv har jag funderat på följande sorter: 'Bourbon Queen', 'Ydrerosen', 'Honorine de Brabant', 'Louise Odier', 'Zigeunerknabe', 'Cosmos', 'Gartenträume'.

          Vad tror ni?

          help.gif


          --------------------
          "Il faut cultiver notre jardin." Ur 'Candide' -- Voltaire

          Zon 3
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Kajsa
          Inlägg 08-09-2012, 11:06
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 7 705
          Medlem sedan:
          07-11-2002
          Medlem nr: 276



          Henry Hudson jag minns inte doften, ursäkta, men i LÅG står det " stark och söt doft av kryddnejlika "

          Stanwell Perpetual har jag aldrig gillat den är såå klen i grenarna och skulle åka ihop i en hög om man inte pinnar upp den.
          Pink Grootendorst är en pärla, doftar inte, men man kan väl dofta på allt det andra man har.

          Sök i AOT/Roslistan på de andra du undrar om.


          --------------------
          Den som planterar en trädgård planterar lycka
          Bor i zon 3 - 4
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-09-2025, 14:40
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon