Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Frikonträdet, Uppdatering
          Pilon
          Inlägg 09-09-2012, 00:01
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 16
          Medlem sedan:
          16-05-2011
          Medlem nr: 47 098



          Hej, jag sågade ner fikonträdet jag har som hade blivit lite mer än 2 meter högt på mitten mitt i mellan två noder.

          Sen tog jag och sågade stammen i flera bitar och knippsade av grenarna till mindre sticklingar och satte allihopa i vatten snabbt, med blad och allt, sen såg jag bara till o byta vatten, fick byta vatten redan första dygnet en gång för att jag trir saven gjorde att vattnet blev grumligt, sen har jag bytt vatten kanske 2 gånger till.. Kanske ska tillägga att jag fick smeka pinnarna lite för att få bort ev parasiter som kan ha suttit sig på baken.

          Och otroligt! Faktiskt nu redan efter 1 vecka har det börjat komma små, små rotknoppar ut pinnarna biggrin.gif
          Helt otroligt vilken växtkraft dom har.
          För jag menar, jag har läst om hur det är med fikonsticklingar, att det kan ta flera månader för dom att gro rötter. speciellt när man gör det på hösten, så skulle det ta fram till i vår för dom att få rötter.
          Men nehe! Dethär trädet hade lite tryck i sig tyckligen smile.gif En del blad har dock fallit av, men vissa av dom största bladen sitter fortfarande kvar och är fullt friska och fina !
          Vilken härlig arom bladen släpper ifrån sig när dom torkar!
          Kan man göra te av dom? Eller är dom giftiga?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Alexander-VG-zon...
          Inlägg 11-09-2012, 20:29
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 23 015
          Medlem sedan:
          13-08-2005
          Medlem nr: 6 358



          Nej vi ska lyssna på alla tummenupp.gif tummenupp.gif

          Jo det hade jag gjort klippt av den biten, som ändå inte kommer växa nåt ifrån, om det går. Fikon får lätt fula sår även vid ''rätt beskärning'' men kan bli värre med att klippa mellan noder.

          Står dom kallt och är i vila kan man klippa dom i feb, men annars kan man göra det i nov-jan också. Dom dör inte av blödningen, men jag personligen tycker det är bättre att klippa när dom blöder mindre/inte alls (flödet hur ju ihop med hur mycket dom växer och så).

          Och du kan visst BigDaddy och man lär sig nytt hela tiden yes.gif

          Redigerat av Alexander-VG-zon3: 11-09-2012, 20:30
           
          Citera
          BigDaddy
          Inlägg 11-09-2012, 20:45
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 619
          Medlem sedan:
          06-08-2009
          Medlem nr: 25 317



          Tackar. Ja jag har ju lärt av den bäste.

          Förresten har jag sett att du bytt namn. Jag tog ett hastigt när jag reggade då jag trodde inte jag skulle bli fast här. När jag ser dig skriva mitt alias här skäms jag. haha
          Jag borde byta...smile.gif
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 17-08-2025, 06:13
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon