Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Reparationstapet på vägg av trä?
          Peztis
          Inlägg 13-09-2012, 18:15
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 8 521
          Medlem sedan:
          18-01-2009
          Medlem nr: 20 608



          Det här är ju inte en trädgårdsfråga eller bygga i trädgården men passar ju in te heller under Småprat...

          Vi ska göra om vår lilla toalett (handfat och toalett, dvs ej någon våtzon) och där är idag en våtrumstapet på väggen som börjat släppa.

          Min plan var att riva ned denna och sätta sådan där reparationstapet (har aldrig använt förut) och måla denna med en våtrumsfärg.

          Då det inte är ett utrymme där vi duschar eller badar behöver vi inte tänka på att isolera mot vätan så som man gör i ett bad- eller duschrum.

          Problemet är att under tapeten är det någon typ av tapet spänd mot träplankorna och på denna "tapet" (brunt tunt papp) är det sedan tapetserat.

          Tror att det är samma princip i hela huset som är av träkonstruktion. I hallen tog jag bort allt detta så att plankorna blottades (började först att måla på tapeten men den bubblade ut och gick aldrig in så jag var tvungen att riva allt), jag bredspacklade och målade. Så klart har det ju spruckit emellan varje planka så det var ingen hit - man lär sig ibland "the hard way". Men skulle en reparationstapet fungera eller måste jag skruva fast reparationsgips (fyyyyy vad jobbigt!)? Pga litet utrymme med många vinklar, vattenrör och element mm vill jag helst inte krångla med gips. Känns som att reparationstapeten skulle vara mer hanterbar.


          --------------------


          * ~~~ * Besök gärna min blogg bladsomblad.blogspot.com * ~~~ *
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          malarmaster
          Inlägg 17-09-2012, 08:58
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 446
          Medlem sedan:
          26-02-2010
          Medlem nr: 28 186



          nej,en toalett är inte klassad som våtrum,där krävs endast att väggmaterialet är vattenavvisande,inte vattentätt.
          för att klassas som våtrum skall dusch/bad finnas i utrymmet.
          för att återgå till problemet med vägg så är inte en easy cover(finns många fabrikat/namn) avsedd att sätta direkt på en plankvägg,likaså är den mindre lämplig att måla på då oftast skarvar o dyl. syns väl.
          man får också räkna med en viss rörelse i plankväggen så risk för sprickor finns.
          mitt råd är det jobbiga alternativet: gips för att få en jämn yta som dessutom inte rör sig,väv målad med våtrumsfärg alt. våtrumstapet eller våtrumsmatta,på golvet antar jag att det ligger en våtrumsmatta?
          om inte skall en sådan läggas med uppvik som ny väggbeklädnad läggs över.
          anledning? du får räkna med en framtida skada typ vattenläckage från toastol,kran o dyl.
          mycket bättre med att tänka framåt.
          ulf
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 01:35
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon