Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Färskpotatis, När är min egenodlade potatis inte färskpotatis
          Wilmer
          Inlägg 05-10-2012, 00:26
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 10 733
          Medlem sedan:
          04-11-2003
          Medlem nr: 2 529



          Kan tyckas irrelevant, men det var det tydligen inte. Små barn får nämligen inte äta färskpotatis. För att göra det enkelt kan jag givetvis köpa, men det vore kul att kunna ge vår egen till barnet. Har för mig att den potatis som skördas när blasten vissnat ner osv. inte räknas som färskpotatis, är det så..?


          --------------------

          Killerq Mini Wrigg.jpg

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Wilmer
          Inlägg 05-10-2012, 21:43
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 10 733
          Medlem sedan:
          04-11-2003
          Medlem nr: 2 529



          Tror också det har med solaninet att göra, hon visste inte vad det var för ämne på BVC läste bara råden. Jag vet att man inte ska ge de små gulliga potatisarna till barn som de så gärna vill ha för de innehåller mycket solanin. Tänkte på det när jag läste det att de ofta smakr lite starkt, jag får nästan halsbränna av småttingarna!

          Jag har något vagt minne att jag läst om detta ganska nyss att om man skördar när blasten är grön och växer = färskpotatis (med klent skal) skördar du när den börjat vissna/ vissnat och potatisen mognat mer = ej färsk.. Inte att det beror på sort. Jag odlar supertidiga sorter, men tar dem sent så de har rejält med skal och lagrar dem ofta hela vintern. Tar inte heller upp förens i sista stund. Eller, innan vi fick sork gjorde vi så, nu får vi slåss med sorken om dem och tar upp dem så fort vi börjar se att sorken äter av dem.

          Jag får väl googla.


          --------------------

          Killerq Mini Wrigg.jpg

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-01-2026, 12:00
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon