Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Bönrost på mina störvaxbönor, - ligger smittan kvar i jorden?
          EKLO
          Inlägg 19-10-2012, 13:44
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Hej,

          i år har jag fått kraftiga angrepp av bönrost på mina störvaxbönor. Angreppen kom ganska sent nu på hösten, så det har inte stört skörden så värst (odlar i zon 1-2).

          Men nu ska jag göra i ordning landet för vintern, och eftersom jag inte haft bönrost tidigare har jag ett par praktiska frågor:

          – bör jag gräva upp och kasta rötter och ställningar på elden? Jag brukar låta rötterna vara kvar eftersom de ger god kvävenäring från bönor o ärter, men med bönrost vet jag inte. Själva stänglarna och bladen brukar jag antingen lägga i kompost eller klippa ner i vintertäckningen - går det att göra i år?

          - är jorden smittad så att jag bör undvika vissa växter där nästa år? Jag ska givetvis inte odla bönor just där, men hade tänkt odla bönor bara tre meter bort i samma land - är det en dum idé?

          tacksam för råd och erfarenheter

          Redigerat av EKLO: 20-10-2012, 07:22
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          EKLO
          Inlägg 22-10-2012, 09:06
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Tack för svar Bassam och ni andra.

          Jag har lagt alla rötter, stänglar och störar på eldningshögen nu.
          Jag växelodlar alltid, så att odla bönor på samma ställe har jag förstås inte tänkt, men det är faktiskt svårt att hitta info om hur "långt" i landet smittan kan ligga kvar - mitt land är ganska stort (4X4 meter eller lite mer) och tanken var att sätta bönor på en annan del av det nästa år.

          Ja ja, jag får väl testa. Som du, Bassam, skriver så kom ju smittan mkt sent, och det är väl troligt att jag även nästa år får bra skörd tre meter bort.

          Luftigt stod de egentligen redan, och jorden är nog inte så himla kompakt egentligen, men jag ska bättra den med mer kompost i vår.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 19-06-2025, 18:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon