Längst ut vid häcken kommer lite södersol till på sommaren, grannen kommer ena sidan ha söderläge annars är det östläge dock ganska fritt östläge. Solen vandrar ju ut och försvinner längst ut kl 15 på sommaren.
Jag blev inte heller klok på namnet ? dock såg jag att den inte är tillgänglig på den plantskolan, bara krukodlade.
Kanske ska fundera på bukettapel mer.
Hassel har jag blivit sugen på nu också när jag läser om den, skulle vara kul med nåt som är till nytto och gynnar naturen. Men har aldrig sett hasselhäck och undrar om den blir bra som klippt häck.
Bostadsbolaget har satt hassel grupper som är härjade och ser bedrövliga ut, ibland får dom växa upp och sen klipps dom ner helt och ibland stammar dom upp dom med mängder av stubbar ner till.
Redigerat av Alexander-VG-zon3: 24-10-2012, 20:29
|