Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Övervintra tuja utomhus i kruka, är det skillnad på altanen eller på marken?
          Anna-Karin Lundb...
          Inlägg 25-11-2012, 09:23
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 756
          Medlem sedan:
          05-03-2008
          Medlem nr: 14 406



          Jag har fått två rätt stora tujor som står i varsin jättestor platskruka. Jag har ingen möjlighet att ta in dem, så de måste stå ute hela vintern. Hur gör jag det lättast för dem? Jag har läst att man ska packa in krukan i trasmattor och ställa krukan upp på något för att "skydda" dem mot kylan.
          Men jag förstår inte hur en trasmatta skulle skydda, eftersom allt står ute i samma temperatur. Det blir ju inte varmare än det är ute, även om jag skulle vira in den i en sovsäck, eftersom det inte finns något som alstrar värme inne i krukan.
          Jag kan ställa krukorna på altanen eller på marken, det som är bäst för växten. Jag har grunnat på skillnaden och har hört att man måste få upp krukor från "kalla marken". Men luften blir väl kallare än marken på vintern? Eller hur är det?

          Jag har aldrig haft barrväxter i kruka förr och eftersom växterna är fina vill jag gärna att de ska klara sig. Nån som har råd och erfarenhet om detta?


          --------------------
          Anna-Karin Lundberg
          Min trädgård är mitt rike!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Anna-Karin Lundb...
          Inlägg 03-12-2012, 08:00
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 756
          Medlem sedan:
          05-03-2008
          Medlem nr: 14 406



          Jag bor utanför Stockholm och tror vi har "mild zon III" här.
          Krukorna är stora, det skulle bli svårt att gräva ned dem, men om det är vårsolen som är värst så kanske det är vits att baxa krukorna i skuggan bakom huset? Där de står nu är det ljust och sol en stund, men inte full sol då de står under en hög ek som silar solljuset och ger lätt skugga.
          Tidigare har de stått på en balkong inne i Stockholms city, här är ute i skogen nära havet, så det går inte att jämföra deras tidigare vintrar med den som kommer erbjudas här.


          --------------------
          Anna-Karin Lundberg
          Min trädgård är mitt rike!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-09-2025, 13:30
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon