Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Var är småfåglarna?
          Gröna mormor
          Inlägg 28-12-2012, 10:07
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 652
          Medlem sedan:
          10-06-2011
          Medlem nr: 54 122



          Under dom senaste dagarna har jag noterat att antalet småfåglar vid fågelmatarna minskat radikalt. Tidigare har jag behövt fylla på med ny mat relativt ofta, nu är det helt stiltje på den fronten. Är det bara hos mig och vad kan det i så fall bero på? Skator finns här gott om, men det har det funnits hela tiden. Det kan väl inte vara dom som tagit kål på småfåglarna?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Gunilla T
          Inlägg 28-12-2012, 13:00
          Länk hit: #2


          Gäster






          Javisst, det är ju så naturen fungerar, småfåglarna här sköter om lössbekämpningen så det blir aldrig något problem. Hittar de ingen mat försvinner de från trädgården och bladlössen får ett eldorado.

          Det är bra att även sätta upp många fågelholkar som blir natthärbärgen för småfåglarna. De sover många tillsammans och kan då hålla värmen bättre.

          När jag tittar ut så fladdrar det överallt, hundratals småfåglar - har många matställen och så varierande föda som möjligt, lika lite som vi människor mår bra av ensidig kost så mår fåglar inte heller bra av att äta en sorts frön en hel vinter. Tyvärr är de solrosfrön vi matar med också kraftigt besprutade.

          De fåglar som inte är fröätare av naturen har det riktigt kämpigt. Koltrasten är numera delvis en stannfågel men kosten är insekter, maskar, sniglar, frukt och bär och inget av det finns tillgängligt nu. Jag klyver äpplen varje dag och sätter ut mängder med russin till koltrastarna, russin är bra när det är kallt för de fryser inte. Maten till koltrastarna sätter jag under stora granar där jag skottat undan lite snö, de hittar den alltid.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 19-12-2025, 14:26
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon