Barrotat: Så tidigt som möjligt efter att du fått hem dem. Intill dess du får ned dem i jorden får du se till att rötter hålls fuktiga, plantorna ställs svalt och mörkt max 5 grader, eller jordslå dem dvs lägga ned dolda i ett tjockt lager jord.
Det finns många som satt rosenhäckar, kolla i rosavdelningen här och på andra ställen på nätet! Mot rugosa brukar anföras att det är en invasiv växt, dvs att den slår ut andra när fröerna sprids. Den är samtidigt den härdigaste och tåligaste, och den har många sortsläktingar som ger olika färger på blom, höstblad och nypon.
Men man behöver inte fastna i rugosa för att ha en rosenhäck, det finns mängder av sorter som blir lika bulliga och häftiga som rugosorna.
--------------------
|