Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > "Splitta" en kaktus på längden (sticklingar)?
          muminfarfar
          Inlägg 31-01-2013, 23:36
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          31-01-2013
          Medlem nr: 77 495



          Hej.

          Jag fick en intressant tanke vilket kunde ge ett speciellt/annorlunda resultat. När man vanligtvis tar sticklingar på kaktusar så skär man ju dem RAKT/SNETT över och (eventuellt också torkar "snittytan" innan) planterar dem STÅENDE i ny jord. På något vis så skapas nya rötter och sticklingen fortsätter att växa som en ny kaktus.

          Jag funderade om man skulle kunna beskära kaktusen på LÄNGDEN och sedan plantera halvorna LIGGANDES med snittytan mot jorden. Kaktusen innehåller ju fortfarande samma celler som är kapabla till att skapa nya rötter, vilket rent teoretiskt tyder på att även om den är skuren på längden så borde den kunna rota sig?

          Vad tror ni? Skulle det kunna fungera? Vore intressant att se hur den börjar bete sig efteråt om den lyckas rota sig... Om jag får för mig att testa detta på någon av mina kaktusar, tror ni det är bättre att låta den långa snittytan torka innan eller sätta direkt i jord? (Kaktusen jag isf. skulle testa med är en sån vanlig lång "pelarkaktus")

          Redigerat av muminfarfar: 31-01-2013, 23:49
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Chili Linkan
          Inlägg 16-02-2013, 09:53
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 335
          Medlem sedan:
          20-01-2012
          Medlem nr: 75 393



          Du kan göra som du tänkt, men kapa den rakt/snett som vanligt lått snittytan torka och lägg sedan hela sticklingen vågrätt på jorden tryck ner den lite lätt.
          När den väl rotat sig kommer den skicka ut allt fler och fler skott längs med hela "grundstocken" och du kommer ha en liten sticklings fabrik, alternativt en snygg liten kaktus-skog.

          I stort sett alla kaktusar som växer på längden funkar detta bra på, och i sitt naturliga klimat växer dom ofta tills dom "kraschar" eller tills dåligt väder slår ikull långa delar, dessa blir liggandes på backen, rotar sig och sänder upp massor med nya skott. Kaktusar lever längre än oss utan problem (inte alla men många av dem).
          Jag skulle inte kapa den på längden, utan bättre att behålla den hel där.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 03:15
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon