Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Min frösådd ödeläggs av frisk luft, hjälp?
          Snuggles
          Inlägg 23-03-2013, 11:16
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 17
          Medlem sedan:
          29-05-2011
          Medlem nr: 50 619




          Hej

          Jag har odlat Impomea, två sorter, och nu har de kommit kommit upp. Den ena har hjärtblad och den andra har fått sitt första bladpar. Jag har ett mini växthus med plasttak men de slår snart i så jag behöver ta bort taket. Jag har haft en liten springa öppen under en vecka, men det går inte att göra springan större så det är av/på som gäller nu.
          Så fort jag tar av locket tar det endast några minuter innan de säckar ihop, bladen krullar ihop sig och de ser döda ut. De har också stannat i växten.

          Vad ska jag göra? crying.gif

          Snuggles
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          strandskatan
          Inlägg 24-03-2013, 12:50
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 039
          Medlem sedan:
          01-02-2009
          Medlem nr: 20 928



          Hej Snuggles! Här är min egen hemsnickrade teori, grundad på mina erfarenheter: Det är bra att ha tak i form av avklippt petflaska eller litet växthus som du har tills fröskalet släppt. Slingerväxter letar efter något, vad som helst, att fästa sig vid. Har du talet på för länge, är det taket det söker sig mot, och tar du bort taket försvinner det eftersökta stödet. Växten "ramlar" och ansträngningen att resa sig tar för mycket kraft av växten. Så snart fröskalet släppt och man tar bort taket ska man sätta en pinne eller dylikt för växten att söka sig till, effektivast är att ha pinnen på "solsidan" av växten. Det är absolut inte för sent att sätta nya frön, jag antar att du inte satt alla?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 00:07
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon