CITAT (*Stintan* @ 27-03-2013, 10:09)

Men då blir det väl moderater som taktikröstar och inte rödgröna väljare så att alliansen skulle vinna på det är ju inte alls säkert.
det du vinner på taktikröstning under förutsättning att partiet med det klarar spärren är ju de procent som annars förlorats om de hamnat under spärren.om det är moderater eller andra alliansväljare som taktikröstar är ju oväsentligt,det är det samlade resultatet som gäller.
lika har ju gällt för v i gamla val då sossar taktikröstat på dem för att de skulle klara sig in,i många val låg de bara på 4,5-5% men tillsammans med sossarnas 45-47 % kunde sossarna regera.
att de aldrig fick sitta i regeringen är dock märkligt men sossarna har aldrig litat på som det då var vpk.
ulf