Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur beskär jag Aronia?
          Discgolfer
          Inlägg 01-04-2013, 09:44
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          01-04-2013
          Medlem nr: 77 762



          Jag kapade min mångåriga Aronia förra året så endast 15 cm återstod. Nu växer mängder med skott uppåt närmare en meter - roligt!!!

          Men nästa steg, hur tänker jag? Min ambition är att hålla häcken tät redan från början, och ansa den kanske nån gång om året.

          Hur mycket bör jag kapa skotten nu i vår?
          Hur mkt bör jag göra i höst/efter 1 resp. 2 år?

          Mvh ny villaägare... smile.gif

          Moderatoråtgärd: Fixat rubriken

          Redigerat av Huggorm: 01-04-2013, 17:48
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          IKS
          Inlägg 02-04-2013, 18:29
          Länk hit: #2


          Gäster






          Låter onekligen som du fått slånaronia istället om dina plantor var märkta så. De är väl egentligen ganska lika, men slånaronian blir större, något glesare och lite slängigare i karaktären. Jag kanske inbillar mig, men odlar man aronia för bärens skull är den också bättre lämpad än svartaronian (A. melanocarpa). Svartaaronian är tätare, naturligt lägre topphöjd och har marginellt vackrare blomning och kanske något intensivare höstfärger, men inga större skillnader.

          Första beskärning för att börja bygga häcken ska alltid ske på våren, då stimuleras tillväxten när roten är fulladdad med energi som ska upp. Finns två skolor om när första beskärningen egentligen ska ske, och experter har länge varit oense. Vissa säger att plantorna ska få rota sig minst 1 växtsäsong, dvs beskärning 1 år senare efter vårplantering eller att vid höstplantering inte skära påföljande vår, utan vänta ytterligare till våren 1 år senare ändå. En annan modell är att beskära direkt vid vårplantering eller direkt under påföljande vår efter höstplantering.

          Jag har prövat båda metoderna, men jag märker faktiskt ingen större skillnad. På såväl häckplantor som ungträd. Plantorna utan beskärning växer oftast ganska dåligt första säsongen medans de beskurna svarar direkt med kraftig skottbildning och fortsätter fint året efter. Förut lät jämt jag plantorna stå ett år, men numera skär jag nästan alltid direkt om det är lämpligt för växtslaget. Har plantorna hanterats av plantskolan korrekt och varit ordentligt avmognade vid upptagning ser jag inte beskärning första säsongen som någon risk. Däremot finns ju undantag och vissa växter skulle jag aldrig etableringsbeskära, men aronia skulle jag definitivt skära för att få den tät och fin, med undantag för den låga sorten Glorie.

          Redigerat av IKS: 02-04-2013, 18:30
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 15:44
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon