Om man har fått riktigt långa, rangliga tomater, kan det vara bra att plantera ner dem djupare i högre kruka. Dels för att plantan sätter nya rötter på den delen som hamnar under jord, men också för att man vill undvika att plantan blir ½ - 1 m hög innan första blomklasen.
Jag hade förra året höga, rangliga tomatplantor, varav en var ca 40 cm hög. Alla planterades i högre krukor så att bara den översta toppen var ovan jord. Den högsta plantan liksom "snurrade" jag ner likt en serpentin så bara den översta toppen blev synlig. När det var dags att sätta ut dem i växthuset hade jag kraftiga plantor där första blomklasen satt 10 cm högt på plantan.
Men det är viktigt att kunna hålla en svalare temperatur så fort de har grott, ca 15 grader. Att plantorna blir rangliga beror på för lite ljus och/eller för mycket värme.
--------------------
Rosita zon 1
www.ankispassion.blogg.se
www.dromtolkning.blogg.se
|