Precis, rätt art. En vår som denna är det svårt att säga vad som är tidigt och inte. Jag tror att etiketten sitter kvar så jag kan kolla om det är någon specialare, men jag tror inte det. Jag har tagit ett antal sticklingar för några veckor sedan och några av dem har fått rötter, om du är intresserad kanske vi kan byta plantor framöver?
Jag har lite blandade känslor när det gäller poppeln, det är ju lite av ett skräpträd, samtidigt tycker jag det är vackert och då särskilt de friskt glansiga bladen. Roligt att den är så lättförökad också.
Jag har testat att sticka Populus lasiocarpa rabarberpoppel också men där har det ännu inte hänt något på 3-4 veckor. Någon/några av popplarna ska vara svårrotade har jag för mig att jag läst någonstans. Sedan har jag även Wilsonpoppel, den har jag tidigare inte lyckats rota. Men skam den som ger sig!
|