Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Många buskar verkar ha dött, Tog den kalla våren kål på dem?
          makamogu
          Inlägg 08-05-2013, 10:12
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 25
          Medlem sedan:
          12-04-2007
          Medlem nr: 9 755



          Äntligen har värmen kommit! Jag bor i Gbg och våren var lång och kall med flera veckor av sol samt minusgrader. Många vintergröna buskar i trädgården har skadats samt att flera alunrot frusit bort. Men det jag tycker är lite konstigt är att så många andra buskar också verkar ha skadats. Jag har en gammal rosenribs där knopparna nu slagit ut endast på en gren, resten är bara bruna. I ett syrénbuskage har ca 2/3 av buskarna slagit ut medan knopparna på de andra är bruna.

          Känner ni igen detta från era trädgårdar? Kan det finnas något hopp om att de kommer igen?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          josohl
          Inlägg 08-05-2013, 19:16
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 516
          Medlem sedan:
          21-08-2004
          Medlem nr: 4 341



          Bor i Mölndal utanför Göteborg och här har mycket också tagit stryk av den hårda vårvintern. Våra små rhododendron, våra småbladiga kalmia och lagerhäggen ser riktigt eländiga ut, tveksamt om de kommer klara sig. Lite mer förvånande verkar smultronschersminen också vara mer eller mindre heldöd. Stjärnmagnolian verkar ha helt torra och döda knoppar, jag har inte helt gett upp om att det kommer komma blad, men det ser inte helt lovande ut. Buskmagnolian ser dock fin ut och praktmagnolian också. Idegranarna har klarat sig förvånandsvärt bra trots att de hos oss står utsatt i vindigt söderläge.

          Jag har några funderingar:
          - skall man beskära de som ser eländigast ut för att stimulera tillväxt och/eller se om det verkar leva? Eller skall man bara låta de vara ett tag till?
          - varför blir det värre när tjälen väl har släppt? Många buskar hos mig ser 100 gånger värre ut nu än för 2-3 veckor sen!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 03:54
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon