CITAT (johan1983 @ 28-05-2013, 23:34)

Uppdatering:
Tomat (flera sorter och storlekar), Gurka, Paprika, Physalis och Aubergine.
Kanske dum fråga men grön paprika respektive röd och gul, det är väl mognadsgraden på paprikan? Dvs om jag vill ha grön paprika så plockar jag den tidigt?
Sedan funderar jag på att börja odla sparris, men blir det någon skörd eller typ en sparris per planta?
Paprikan börjar alltid som grön och när den senare mognar skiftar den färg till gul, orange eller röd.
Jag har sått sparris i år och frågat alla frågor

man kan inte skörda första året och ska bara skörda 1v andra året. Det kommer en sparris i taget per planta men när du skördat den första så kommer den andra. Så du borde ganska många plantor beroende på hur mycket/många du äter. Jag har bara 4st men hade önskat att jag haft 10st iaf.
Jag odlar förra året också men då trodde jag att det var dill som såg lite konstig ut och eftersom jag odla dill i kruka så drog jag upp plantorna

och därför hade jag bara 4st frön kvar
Redigerat av michel021: 29-05-2013, 00:18