CITAT (kerstinbern @ 27-06-2013, 18:54)

Finns det någon väg jag är intresserad av att köra på så kan jag tänka mig betala för det, gör om alla vägar till betalvägar, varför skall jag betala för andras nöjesåkande?
Det gäller ju naturligtvis också kollektivtrafiken, varför skall jag betala för andras resande? En liten del kanske kan privatiseras, men allt annat måste ju läggas ned.
Ja alla vi betalar via våra skatter för mycket vi inte behöver/använder. Jag behöver inga tåt, inga idrottsarenor (va kostar inte all bevakning av fotbollsmatcher), Simhallar behöver jag inte heller längre, kollektivtrafiken inte heller eftersom jag inte kan åka med. Har aldrig haft egna barn på dagis och i skola, varför skall jag behöva betala? Och mycket annat som jag är med och betalar.
Skall alla bara behöva betala för det dom använder då vore det inte roligt att leva i detta land.
Elisabeth