Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur länge kan en mus klara sig?
          Trampendal
          Inlägg 30-07-2013, 23:48
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 921
          Medlem sedan:
          02-05-2007
          Medlem nr: 10 112



          För minst fyra veckor sen tog min ena katt in en mus (levande). Jag brukar försöka få ut katt och mus vid dessa, ofta förekommande, tillfällen,
          men denna gång släppte katten musen som snabbt gömde sig. Efter diverse försök att fånga den sprang den "in i golvet", vi har ett uppbyggt "podium"
          i vardagsrummet där den tog sig in.

          Flera gånger har jag sett den kika fram, men genast har en katt varit där och vips försvinner den igen.
          Vi har gått här och väntat på att den där karakteristiska lukten ska uppstå, men icke.

          Ikväll kom sonen och frågade varför det satt en död mus på mattan!
          En död mus sitter väl inte sa jag och gick dit. Den var inte död förstås, men helt apatisk, så sonen tog den i handen, bar ut den och satte den i gräset.
          Sen skulle han ge den mat tyckte han så han gick ut med lite kattmat men då var den borta (alla katter var inne).

          Nu undrar jag om någon vet om en mus kan överleva fyra veckor (minst) utan mat och framförallt vatten?

          Vet ju inte säkert att det är samma mus men...
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          malcolm
          Inlägg 31-07-2013, 13:52
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 20 052
          Medlem sedan:
          18-05-2010
          Medlem nr: 30 311



          Jag hade en mus under trossbotten i vardagsrummet förra året och den gjorde oss galna med sitt gnagande, visste först inte hur den lyckats ta sig ner där men till slut hittade sonen ett hål i parkettgolvet i vardagsrummet. Satte ut burfällor precis bredvid hålet men det ratade den, ville inte lägga ut gift eftersom vi har katt och jag köpte tom. en elektronisk musskrämma men den hade ingen effekt alls. Pulade till sist ner gift i hålet och ställde en tung högtalare över men gnagandet fortsatte men efter ett par veckor tystnade det. Vet inte om musen dog till sist eller vad som hände, trodde det skulle börja lukta med det gjorde det inte men det är inte alltid döda möss och råttor ruttnar och jag har hittat mumifierade djur flera gånger i elskåp och liknande på jobbet som har varit som torra skal. Det är vår katt som är boven i dramat när det gäller att få in levande möss men HUR skall man lära henne att det inte är populärt, har försökt med halsband med bjällra på men det går bara någon dag så har hon krånglat av sig halsbandet.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 15-08-2025, 09:48
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon