Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Temperatur och vädring i växthuset
          stickans
          Inlägg 22-08-2013, 17:32
          Länk hit: #1


          Validating
          Antal inlägg: 33
          Medlem sedan:
          28-05-2003
          Medlem nr: 1 549



          Det här är vårt första år med växthus. Sommartid har jag inställt så att taklucka börjar öppnas vid ca 25 grader. När jag ser att den öppnats helt öppnar jag även dörren.

          Men nu, i mitten av augusti, är risken för ett överhettat växthus inte större än att det räcker med enbart takluckan för temperaturreglering. Har dock öppnat dörren varje dag, för att få ventilation och minska risken för mögelbildning på våra tomat- och gurkplantor.

          Känns detta onödigt? Hur gör ni andra, ni som inte bara tror som jag, utan vet bättre ... Håller ni växthusdörren öppen vid den här tiden på året, och i så fall i vilken omfattning?

          1. Hela dygnet?
          2. Några timmar mitt på dagen?
          3. Aldrig, d v s känner ni att den biten känns onödig?

          Mindre ventilation ger såklart högre temperatur och snabbare mognad, men ökar risken för mögel. Om någon av er har något tips här, så mottages detta med tacksamhet ...

          Ni som är berikade med växthus modell större, behöver kanske aldrig fundera så mycket över den här biten, men för oss som har ett mindre växthus, säg ett på mindre än 10 kvadratmeter, då blir det såklart lite mer känsligt.



           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          rosita
          Inlägg 22-08-2013, 19:02
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 781
          Medlem sedan:
          26-04-2005
          Medlem nr: 5 587



          Jag har ett växthus på 10 kvadratmeter och 2 takluckor som öppnar vid 20 grader och 2 vid 22 grader. Dörren öppnar jag när det känns hett fast alla fönster är vidöppna. Jag har en dörr som är i två delar och oftast står den övre delen öppen hela dagarna när solen skiner.

          Det händer under riktigt varma sommardagar att trots allt öppet är det nära 30 grader därinne. Då brukar jag spruta kallt vatten på golv och glas för att svalka av. Alltför varmt är ju inte heller bra!


          --------------------
          Rosita zon 1

          www.ankispassion.blogg.se

          www.dromtolkning.blogg.se
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-09-2025, 21:04
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon