Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Barndomens somrar
          malcolm
          Inlägg 27-08-2013, 09:27
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 20 052
          Medlem sedan:
          18-05-2010
          Medlem nr: 30 311



          Nu när sommaren sjunger på sista versen kanske det är några som minns sina barndoms somrar, det kanske inte var "Saltkråkan" hela tiden men visst fanns det guldkorn som är värda att berätta om. Jag minns speciellt hur mina föräldrars vänner åkte ut och badade med deras båt, de hade en grabb i samma ålder som jag och vi hade mycket roligt på dessa utfärder. Mannen i denna familj tyckte inte om att vistas i solen så han åkte och fiskade istället medan vi andra njöt av solskenet och min pappa var aldrig med han heller men det gjorde inte så mycket. Största behållningen var ändå båtresan ut till den ö där vi brukade hålla till, den gick på ett biflöde till Dalälven innan den mynnade ut i havet och kantades av ljuvliga små sommarstugor med underbara trädgårdar.

          Andra sommarminnen är från mina föräldrars semestrar vid den sommarstuga de hade i Österbotten, en liten oansenlig stuga utan el och rinnande vatten men med en alldeles egen strandtomt. Många gånger hade vi besök av någon av mina jämnåriga kusiner och vi hade väldigt roligt, byggde flottar och en massa annat som barn brukar hitta på. Konstigt nog verkade det som det alltid var vackert väder men det kanske är en efterkonstruktion. biggrin.gif Jag var ett riktigt blötdjur under min uppväxt så det var helt perfekt att bara ha 50 m ner till stranden. Stranden var fö. lite speciell, först var det långgrunt i ett par hundra meter och sedan kom en brant och man kunde gå ut till knäna en bra bit innan det sluttade ner så man inte bottnade efter två steg till. just där i branten byggde jag och min kusin en slags plattform av alar som vi avverkat och man kunde hoppa och dyka från denna avsats, så djupt var det utanför detta bygge. Min pappa kallade det för grodhoppet och det var nog ett passande namn för denna konstruktion. Tänk vad roligt man kunde ha med små medel på den tiden fast det gick åt en hel del spik förstås. biggrin.gif

          Ooops! Ser nu att min tråd hamnade helt fel. *sorry*
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Monarda
          Inlägg 13-09-2013, 22:20
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 4 644
          Medlem sedan:
          06-03-2005
          Medlem nr: 5 125



          Det är onekligen stor skillnad att växa upp nu mot hur det var på 50-talet när jag var barn. Det känns som att vi hade större frihet då och föräldrarna kunde släppa iväg oss utan att oroa sig för vad som kunde hända.
          Själv växte jag upp i en by vid Siljan och på sommarloven, solen sken alltid förstås, cyklade vi ner till sjön och där låg vi i blöt hela dagarna. På den tiden flottades timmer från dom stora skogarna i norr över hela Siljan för vidare färd till sågverken i söder. Det hände att den del stockar lossnade och flöt in till stranden och hade man då tur kunde man hitta en rejäl stam som man kunde sitta grensle på och paddla. Man hade väl någon smörgås med sig som man levde på hela dagen och smal som en pinne var man.
          Höjdpunkten var när min kära tant Inga kom resandes från Stockholm för att tillbringa sommaren i sitt hus. Varje gång hade hon med sig en klänning till mig och fick mig verkligen att känna mig som en prinsessa. Ingen kunde berätta historier som hon och det hände att jag satt på hennes trappa och väntade på att hon skulle vakna för att än en gång få höra berättelserna från hennes barndom. Så satt vi i hennes hammock i morgonsolen, jag med en kopp choklad och hon med kaffe och en cigarett i nypan, alltid välmanikurerad.
          Ett annat solig minne var när vi hängde med i slåttern och höet skulle hässjas, på riktiga hässjor förstås fjärran från dagens inplastade hövolmar. När det torra höet så småningom skulle fraktas hem tronade vi högs upp på lasset. Så hoppade vi från höskullen och landade djupt ner i det doftande höet. Det fick vi göra om vi noggrant tömde fickorna så att inget olämpligt så småningom skulle hamna i komagarna.
          I den änden av byn där jag bodde fanns det nästan bara pojkar att leka med så det blev mycket cowboy- och indianlekar. Två knallpulverpistoler hade jag, med hölster och så cowboyhatt förstås. Bröderna Cartwright var det som gällde och ingen ville vara Hoss.
          Så spelade vi vippa också och det spelet lär härstamma från vikingatiden, vikingar har ju funnits på Siljan och fornlämningar finns kvar än i dag. Och hade vi inget annat för oss så satt vi på mjölkpallen och dinglade med benen och funderade ut något bus som vi kunde roa oss med.
           
          Citera
          gunsta
          Inlägg 13-09-2013, 22:34
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 5 616
          Medlem sedan:
          21-05-2011
          Medlem nr: 48 334



          CITAT (Monarda @ 13-09-2013, 23:20) *
          ...... Så hoppade vi från höskullen och landade djupt ner i det doftande höet. Det fick vi göra om vi noggrant tömde fickorna så att inget olämpligt så småningom skulle hamna i komagarna.


          Det där känner jag igen - fickorna skulle tömmas, farbror Algot trodde att barn alltid hade metkrokar i sina byxfickor smile.gif - och vippa var det längesen jag spelade.


          --------------------
          Ibland, när jag säger vad jag tänker, märker jag att så tycker jag inte. Kanin (Nalle Puh)
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden
          malcolm   Barndomens somrar   27-08-2013, 09:27
          gunsta   Trevliga minnen Malcolm - själv badade jag mig ock...   27-08-2013, 09:54
          Eva i Skåne   Jag växte upp i Malmö och vi bodde i höghusen närm...   27-08-2013, 17:34
          kerstin z5-6   Trevlig läsning alla! Känner igen beskrivninge...   27-08-2013, 18:40
          gunsta   Tupperware är typiskt 60-tal för mig - min faster ...   27-08-2013, 20:37
          Monarda   Den här tråden borde flyttas till Småprat, det är ...   01-09-2013, 11:45
          Eva i Skåne   Jag håller med dig Monarda! Trevlig tråd som s...   01-09-2013, 13:54
          gunsta   Jag håller med dig Monarda! Trevlig tråd som s...   01-09-2013, 13:55
          hattstugan   Tråden flyttad från Växthus! Om någon undrar...   01-09-2013, 17:54
          Huggorm   Mina barndomssomrar spenderades i skogen, bokstavl...   01-09-2013, 18:39
          Peztis   Min farmor bodde i Kalmar och hon hade sommarstuga...   01-09-2013, 19:27
          mamamaggan   Vilka minnen ni har ! Och ingen kan ta dem ifr...   02-09-2013, 13:56
          gnon49   Minns den s.k badbussen. Den åkte man som liten me...   02-09-2013, 16:01
          Aqvakul   Åkte badbuss tillsammans med grannflickan och klas...   03-09-2013, 03:30
          Eva i Skåne   Åkte badbuss tillsammans med grannflickan och klas...   03-09-2013, 09:20
          Aqvakul   Vet ju inte hur ni bodde där, men jag gissar att d...   03-09-2013, 15:56
          Motti   Min barndoms sommrar var av två sorter !vi bo...   06-09-2013, 23:35
          Motti   Jo men det här med mostrar morbröder farbröder fas...   13-09-2013, 22:38
          Monarda   Har en känsla av att sammanhållningen inom släkten...   13-09-2013, 22:51
          Motti   Monarda !precis så var det ,alla hade mer tid ...   13-09-2013, 23:21
          Trampendal   Jag tillbringade en del tid hos farmor och farfar ...   14-09-2013, 00:36
          Berith   [color=#C0C0C0]--- som de söta [b]flickor vi var -...   14-09-2013, 07:30
          Uggi   Nu hoppar jag från ämnet rejält, stryk inlägget o...   14-09-2013, 08:00
          Peztis   :giggle: Har själv åkt på några sådana nitar... Oc...   14-09-2013, 07:55
          Trampendal   Trampendal är en hon ja. :)   14-09-2013, 22:24
          Aqvakul   Now we know... :blush:   14-09-2013, 22:41
          Klint   Mina somrar var lite olika Men ibland var jag hos ...   15-09-2013, 06:22


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-06-2025, 14:08
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon